Zara'ya Neden Dava Açılmıyor? - I LAW FASHION
Yukarı

Zara’ya Neden Dava Açılmıyor?

Amerikan markası Amiri, Amiri MX2 model pantolonunu taklit ederek Skinny Biker adı altında satan Zara’ya karşı dava açtı. Çarşamba günü Los Angeles Federal Mahkemesi’nde görülen davada Amiri, haksız rekabet ve ticari marka ihlali nedeniyle Zara’nın ana şirketi Inditex’ten 3 milyon dolar tazminat talep etti. Amiri, davaya konu olan pantolonun fermuarları dahil bütün detaylarının Zara’nın modeliyle birebir aynı olduğunu öne sürdü.

Amiri’nin avukatı en son yaptığı açıklamada, Zara’nın marka değerlerini zedelediğini ve bilinçli olarak markalarının iyi niyetinden faydalandığını vurguladı. Amiri, Zara’nın ihlal ettiği iddia edilen pantolonun satışını engellemek için elinden geleni yapıyor. Söz konusu pantolon, Zara’nın web sitesinde şu anda kaldırılmış durumda.

Fotoğraf : Fashion Network

Bu pantolonu gördüğünüzde ilk hangi marka aklınıza geliyor? Tüketiciler, bir markanın adını veya logosunu tek bir markayla ilişkilendirdikleri gibi özel bir tasarımı da tek bir kaynakla bağdaştırır. Bu nedenle bu olay, tüketici nezdinde iki marka arasında karışıklığa neden olmaktadır.

Bir ürün, tüketicilerin zihninde “ikincil anlam” çağrıştırıyorsa, markanın tasarımlarını koruma altına alması gerekir.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore