Yüzyılın Dolandırıcılığında $90,000 ‘lık Yeni Karar - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Yüzyılın Dolandırıcılığında $90,000 ‘lık Yeni Karar

12 Aralık 2016 günü, Amerika saatiyle 17.00’de Instagram turuncu bir karenin istilasına uğradı. Mankenler, oyuncular, sanatçılar ve influencer’lardan oluşan tam dört yüz ünlü aynı anda tek bir kareyi paylaşarak, Instagram algoritmasını alt üst etti. Strateji işe yaradı ve şimdilerde Billy McFarland adındaki kurucusunun hapiste olduğu ‘’Fyre Fest’’ doğdu.

Fyre Festivali, 250 bin dolara kadar çıkan bilet fiyatları karşılığında, insanlara hayallerin ötesinde bir festival vaat ediyordu. Özel jetlerde uçuşlar, lüks çadırlar, deniz kıyısında villalar, dünyaca ünlü şeflerin elinden yemekler ve elbette en kaliteli müzik grupları. Tüm bu vaatlerin özünde tek bir söz vardı: Festivale gelen katılımcılar, videodaki ünlülerle vakit geçirebilecek, onların Instagram’larında gördükleri hayali yaşamları deneyimleyebileceklerdi.

Beklenen festival günü gelmiş ve adaya ilk olarak 300 kişi ulaşmıştı ancak bu insanları karşılayan özel jetler değil küçük bir charter uçağı, limuzinler değil bir sarı okul otobüsü, villalar değil afet çadırları, gurme yemekler değil peynirli sandviçti. Belki de en trajikomik olanı ise insanların kumsal yerine kendilerini betonların arasında bulmuş olmalarıydı. Festivalin sahiplerine toplamda 26 milyon dolar para kazandıran bu festival fiyaskodan ibaretti.

Bu noktada hukuki mücadele hız kesmeden başlamıştı ve Festivalin düzenleyicisi olan Fyre Media şirketine mahkeme tarafından iflas memuru atanmıştı. Nasıl olur da bu kadar yatırımcı bu festivalin büyüsüne kapılıp akıl almaz paraları dökebilmişti? Birçok medyatik ünlü isim öyle güzel vaatlerde bulunmuştu ki insanların bu büyüye kapılmaması olanaksız hale gelmişti.

Bu isimlerden birisi de Amerikalı model Kendall Jenner. Kendall Jenner’a Instagram üzerinden festivali tanıtmak amacıyla yaptığı tek bir paylaşım için $250,000 verildiği söyleniyor. Atanmış olan iflas memuru Gregory Messer, 2019 yılının ağustos ayında, Jenner hakkında New York İflas Mahkemesinde bir dava açtı. Gregory Messer, ünlü modeli, bu özel adada dünyaca ünlü isimlerle birlikte harika bir festival gerçekleşeceği konusunda takipçilerini aldatmakla suçladı. Davada, Jenner’ın kayınbiraderi olan Kanye West’in festivalde yer alacağına dair bir tweet atarak halkı “kasıtlı olarak” yanlış bilgilendirdiği iddia edildi. Aynı zamanda Jenner’ın kendisinin de festivalde olmayacağına dair halka hiçbir bilgilendirmede bulunmaması da davaya konu oldu. Zira festival vaatlerinden birisi de Jenner ile özel yat partisiydi. Kendall Jenner ayrıca attığı bir tweette takipçilerine bir promosyon kodu sağlıyordu. İnsanlara bu kod ile festival süresince ünlü isimlerle birebir vakit geçirme şansı yakalayacağını söylemişti.

Gregory Messer; Emily Ratajkowski, Migos, Pusha T, Blink-182 ve Lil Yachty gibi isimlerin de yer aldığı festival tanıtımında aktif rol oynayan ünlü isimlere ve festivalde sahne alacağını iddia eden sanatçılara onlarca farklı dava açtı. Açılan davalardaki iddialara göre, influencer’lara festivalin tanıtımı için ödenen yüzbinlerce doların, yüzyılın dolandırıcılığının bir parçası olduğu iddia edildi ve davalılara uzlaşma teklif edildi. Bu uzlaşmalar sonucunda elde edilecek tazminatlar ile festivalden zarar görmüş olan yatırımcıların zararları karşılanmaya çalışılmakta.

Yüzyılın dolandırıcılığı olan, hatta Netflix yapımı ‘’The Greatest Party That Never Happened’’ ve ‘’Fyre Fraud’’ isimlerinde iki farklı belgesele dahi konu olmuş bulunan bu dolandırıcılık hikayesinde bir başka dava sona erdi. Bilindiği üzere geçtiğimiz dönemde Blink-182 aleyhine $500,000 değerinde ve Lil Yachty aleyhine $350,000 değerinde mahkemeler de görülmüştü. Son olarak Kendall Jenner $90,000 değerindeki uzlaşma şartlarını kabul ederek isnat edilen bütün iddiaları ve suçlamaları sonlandırmış oldu.

İçerik : Nejat GÜVENSOY

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore