Yeni Moda Trendi: Yapay Zeka - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Yeni Moda Trendi: Yapay Zeka

Teknolojinin, akıl almaz hızda güncellendiği yeni normal dönemde, moda sektörü de bu gelişmelere ayak uydurabildiği için küresel çapta en büyük sektörlerden birisi olma konumunu korumayı başarıyor. Moda dünyasında, tasarımcılar ve markalar günden güne hızla değişen teknolojiyi benimsiyor ve tasarım, üretim, sunum aşamalarında güncel teknolojinin sınırlarını aşıyor. 

Son teknolojiyi benimseyen tasarımcıların ve markaların zirveye çıkması aşikardır. Bu bahsettiğim son teknolojilerden biri de yapay zeka teknolojisidir. Yapay zeka; bilgisayarların veya makinelerin, kendilerine verilen görevleri insanlardan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde yerine getiren akıllı bir program olarak tanımlanabilir. Birbirinden farklı sektörlerin ayrılmaz parçası haline gelen yapay zekanın, moda sektörü ile bağlantısı ise nispeten yeni olup çok eskiye dayanmamaktadır.

Yapay zeka, üretim akışını kolaylaştırmak ve bu akışı en az hata ile yönetmek üzere kodlanmıştır. McKinsey’nin yayınlamış olduğu raporda da yapay zeka sayesinde tahmin hatalarının %50 oranında azaltılabileceği belirtilerek bu durum doğrulanmıştır.

Moda sektörünün önemli evrimlerinden biri; en büyük teknolojik gelişmelerden olan, makine öğrenimi ile moda trendlerini tahmin etmeye başlamasıdır. Moda markaları, müşterilerin bundan sonra ne giymek isteyeceklerini tahmin edip ürün tasarımına ve sunumuna ilişkin stratejilerini bu tahminler doğrultusunda yeniden şekillendiriyorlar. Trendlerin tespit edilmesi için yapay zeka ve makine öğrenimi platformu devreye giriyor. Yapay zekanın bu trendleri tahmin ederek satılma olasılığı en yüksek ürünü belirlemesi ve bu sayede yalnızca tüketicinin alacağı ürünlerin üretilip israfın da olabildiğince azaltılması hedefleniyor.

Yapay zekanın modayla birleştiği bir diğer örnek ise dijital modellerdir. Dijital koleksiyonların ve modellerin, moda dünyasının bir parçası haline geldiğini giderek daha fazla göreceğiz.  Tasarımcıların koleksiyonlarını sunmalarında araç olarak kullandıkları sanal modeller, sürdürülebilirlik amacına da hizmet edip sürdürülebilirliğe bambaşka bir boyut kazandıracak.

Yapay zeka ve sürdürülebilirlik iki farklı terim olmasına rağmen birleştikleri noktalar mevcut. Her iki kavram da tüketici açısından nispeten yeni olmasına rağmen ses getirmiş akımlar, yeniliklerdir. Ayrıca her geçen gün iki kavram hakkında da çeşitli gelişmelerle karşılaşıyoruz. Dijital modeller kullanılarak sergilenen koleksiyonların, elle tutulur biçimde üretilmemiş olması, kumaş israfını büyük ölçüde azaltıyor. Yani, yapay zeka, moda sektörünün faaliyetlerini daha sürdürebilir hale getiriyor.

Moda markalarının önemli bir kısmı, israfı ortadan kaldırıp sürdürülebilirlik kavramına odaklanmış durumda. Teknolojik gelişmeler de moda sektörünün bu dönüşümünü hızlandırarak hayatı moda markaları için kolaylaştırıyor. Bu yenilikçi adımların atılmasında otomasyon ve tahmine dayalı modelleme büyük rol oynayarak tüketicilere daha iyi bir deneyim sunarken bir yandan da dijital moda ile sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor. Bu durum, moda sektörünün de yapay zekanın gelişimine paralel olarak çok farklı bir boyutta ilerleme göstereceğini gözler önüne seriyor.

Beliz Türkmen

Beliz Türkmen

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore