Yanlış Reklam Milyon Dolarlık Tazminat Davasına Yol Açtı - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Yanlış Reklam Milyon Dolarlık Tazminat Davasına Yol Açtı

Son birkaç yıldır ünlü moda evi Dolce & Gabbana’nın başı skandallarla dertte. Markanın sorunları, 2018 yılında çekilen ve sosyal medyada eleştiri fırtınası başlatan bir reklamla başladı. Reklam, moda evinin hevesle beklenen Şangay’daki moda şovu için çekilmişti ve Çin’de en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olan Weibo’da yayınlanmıştı. Dolce & Gabbana giyen Çinli bir modelin İtalyan yemeklerini chopstick kullanarak yemeye çalıştığı video, yayınlandıktan 24 saat sonra kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine kaldırılsa da, bazı sosyal medya hesapları videoyu kendi hesaplarından yayınlamaya devam etti. Bu hesaplardan biri, moda sektörüyle alakalı her türlü skandalı haber yapan ünlü Instagram hesabı “Diet Prada”. 2.5 milyonun üzerinde takipçisi olan Diet Prada, markanın söz konusu videoda Çinli kadınları seksist bir bakış açısıyla ele aldığını belirterek eleştirdi. Ayrıca Stefano Gabbana ve bir Instagram kullanıcısı arasında geçtiği iddia edilen bir konuşmayı Şangay’da gerçekleşecek olan şovdan saatler önce paylaştı. Gabbana’nın, Çin’e karşı ırkçı ifadelerle dolu olan mesajları internete düştüğü andan itibaren sadece iki saat içinde o akşamki şovda sahne alacak yüzlerce Çinli model ve aktör şovda yer almaktan vazgeçtiklerini bildirirken Dolce & Gabbana’nın marka elçisi olan ünlü Çinli şarkıcı Wang Junkai D&G’yle olan sözleşmesini iptal etti. Her ne kadar Gabbana hesabının hacklendiğini ileri sürse ve D&G resmi hesabından bir özür mesajı paylaşsa da o gün gerçekleşmesi gereken şovun iptal edildiğini beyan etmek zorunda kaldılar.

Diğer taraftan Çin, lüks markalar için en gözde marketlerden biri olarak ünlü markaların gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturduğu için Dolce & Gabbana ırkçılık suçlamalarından dolayı satışların düşmesinden de hoşnut değil. Şirket, Diet Prada’ya karşı 2019 yılında bu zararların tazmini için Milan’da dava açsa da, kamuoyu bu davadan Diet Prada’nın yakın zamanlarda paylaştığı Instagram gönderisiyle haberdar oldu. Dava dilekçesine göre Diet Prada’nın kurucuları Tony Liu ve Lindsey Schuyler’a açılan davanın konusu marka isminin karalanmasına ilişkin. Şirket, dilekçelerinde markanın imajının zedelenmesi sonucu 450 milyon Euro ve Asya’da satışlar nedeniyle 90 milyon Euro civarında zarara uğradıklarını iddia ederek zararlarının tazminini talep etti. Ayrıca iptal edilen Şangay Şovu için de tazminat isteyen şirket, D&G şirketi adına 3 milyon Euro isteminde bulunurken, Stefano Gabbana için de özel konuşmalarının izinsiz yayınlandığı ve isminin markanın karalanmasında kullanıldığı gerekçesiyle 1 milyon Euro tazminat talebinde bulundu.

Diet Prada’yı İtalya’da temsil eden lokal avukatlar, geçtiğimiz günlerde cevap dilekçelerinde davanın İtalya’da devam etmemesi gerektiğini iddia ettiler. Davalı Tony Liu ve Lindsey Schuyler’ın adresleri Amerika Birleşik Devletleri’nde iken Dolce & Gabbana’nın ileri sürdüğü zararların ise Asya’da oluştuğunu, dolayısıyla İtalyan mahkemelerinin yetkili olmadığını iddia etti. Ayrıca Diet Prada tüzel kişisi yerine bizzat kurucularının dava edilemeyeceğini belirtti. Fikir özgürlüğüne dayanarak savunmaların yapıldığı dava hala devam ediyor.

Son olarak Diet Prada, bir kısmı pro-bono olarak karşılanan dava giderlerinin kalanını ödeyebilmek amacıyla GoFundMe sitesinde bağış kampanyası başlattı. Siz bu davada hangi tarafı haklı buluyorsunuz?

Deniz Karagöz

Deniz Karagöz

Law Student at Turkish-German University

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore