Versace'nin Medusa Logosu - I LAW FASHION
Yukarı

Versace’nin Medusa Logosu

Versace ‘nin ürünlerine ayırt edicilik kazandıran markanın kendisine özgü logosu olan MEDUSA kafasıdır. Peki, Medusa Yunan mitolojisinin en korkutucu yaratıklarından biri olmaktan çıkıp dünyanın en lüks moda markalarından birinin sembolü haline nasıl geldi?

Fotoğraf : Medium

 

Türk hukukunda, Sınai Mülkiyet Kanunu’nun 5.maddesi uyarınca, Paris Sözleşmesinin 2 nci mükerrer 6 ncı maddesi kapsamı dışında kalan ancak kamuyu ilgilendiren, tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş diğer işaretler ile yetkili mercilerce tescil izni verilmemiş olan armaları, nişanları veya adlandırmaları içeren işaretler mutlak red nedeni teşkil etmektedir. Bu da esasen tescile kabil olmadığı (izin verilmediği) anlamına gelir.

Öte yandan düşünüldüğünde Versace 1993 yılından bu yana Medusa simgesini kullanıyor. Artık bilinçli bir tüketici nezdinde Versace ile tamamen bağdaşmış olan bu “tescilli” marka, herkes tarafından tanınmasından bahisle tescil olmasa dahi korunabilir miydi? Sizce Versace bu konuda bir istisna mı teşkil ediyor? Mitolojik yahut tarihi simgelerin tescili mümkün müdür? 

 

 

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore