Versace ve Sahtecilik - I LAW FASHION
Yukarı

Versace ve Sahtecilik

COVID-19 krizi, moda endüstrisi gelirlerinde büyük bir kayıba yol açıyor. Araştırmalara göre, moda ve lüks mal segmentleri, 2020 yılındaki satışlarda 450 ila 600 milyar dolar arasında zarara uğrayacak.

Geçtiğimiz hafta Florida’da bir federal mahkemede açılan bir multi milyonluk marka ihlali ve sahtecilik davasında, Versace, lüks mallar pazarındaki diğer birçok ünlü marka sahibi gibi, sahte ürünlerle karşı karşıya kaldı ve marka artık harekete geçmeye karar verdi.

Özellikle e-ticaret konusunda bir hayli hassas olan marka, hatırlarsanız Lopez’in 20 yıl önce giydiği tropikal desenli elbise ile Google’ın görseller kısmının doğmasına neden bile olmuştu. O dönemde yazılım mühendisi olarak Google’da görev alan Eric Schmidt, “Internette bir şeyin bu kadar çok aratılması, ilk kez karşılaştığımız bir fenomendi. Google kullanıcılarının bizden ne beklediğini de pek anlayabilmiş değildik. Özetle, J.Lo o elbiseyi giydi ve Google görselleri doğdu” açıklamasını yapmıştı.

Versace, dijital planlarının ilerlemesiyle, “sanıkların internet üzerinden e-ticaret mağazalarına yönlendirmek için ünlü marka adını ve ticari markasını kullandığını ve böylece Versace’in meşru pazar ve fikri mülkiyet haklarının boyutunu ve değerini azalttığını” iddia ediyor.

Versace sadece bununla sınırılı kalmayıp, sanıkların da doğrudan reklam vererek Versace ile haksız rekabete girdiğini belirtip ; marka tanınırlığından faydalanmaya çalıştığını vurguladı.

Versace, internet ağında üçüncü şahısların bulunmasının web sitesinde bulunan hakiki ürünlerin görünürlüğünü azalttığını böylelikle markayı taşıyan ürünlerin yıllık satışların zarara uğradığını söylüyor.

Versace, marka ihlali ve sahtecilik, sahte menşe belirleme ve haksız rekabet iddialarını ortaya koyuyor ve mahkemeden, sanıkların bu tür sahtecilik ve ihlalle uğraşmasını önleyecek kalıcı ihtiyati tedbir talebinde bulunuyor. Ayrıca, İtalyan marka ; marka sahteciliği ve ihlal ve haksız rekabet faaliyetlerinde bulunan sanıklar için $2 milyon tutarında yasal tazminat ödemesini istiyor.

 

 

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore