VALENTINO İKONİK “ROCKSTUD” ÇİVİLERİNİN 10.YIL DÖNÜMÜNDE TESCİL MÜCADELESİNDE - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

VALENTINO İKONİK “ROCKSTUD” ÇİVİLERİNİN 10.YIL DÖNÜMÜNDE TESCİL MÜCADELESİNDE

Modayı takip ettikçe bir tasarımın hangi markaya ait olduğunu ayırt edebilir hale geliyoruz. Örneğin Louboutin’ın kırmızı ayakkabı tabanı, Adidas’ın üç çizgisi gibi semboller ürünün hangi markaya ait olduğunu anlamamızı sağlıyor. Bu sembollerden bir tanesi de İtalyan lüks moda markası Valentino’nun ayakkabıdan çantaya, çantadan cüzdana kadar sayısız modelinde yer verdiği sivri uçlu çivileri. Artık klasikleşen ve gördüğünde ortalama bir tüketicinin dahi aklına Valentino’yu getiren bu çiviler, bugünlerde The U.S. Patent and Trademark Office (“USPTO”) dolayısıyla moda dünyasının gündeminde.

Valentino sivri uçlu çivilerin bolca yer aldığı, çok satanlardan uzun süre inmeyen sivri burunlu ve bantlı ayakkabılarının üç versiyonunu, marka ihlallerinden korumak için tescil ettirme amacıyla 2019 yılında USPTO’ya başvurdu. Rockstud modeli olarak bilinen ve başvuruya konu olan bu ayakkabılar ilk olarak Valentino’nun Milan’daki 2010 Sonbahar/Kış defilesinde moda dünyasıyla tanıştı ve o günden beri sadece 2014 ve 2019 yılları arasında markaya 268 milyon doların üzerinde kazanç sağladı.

Valentino kendisine yüksek meblağlar kazandıran bu ayakkabıları tasarım hakkı ihlallerinden korumak için başvuruda bulunmasına rağmen USPTO “tasarımın ayırt edici olmaması veya tasarımda ayırt edici bir özellik olmaması” gerekçesiyle tasarımı tescil edilemez nitelikte görerek başvuruya olumsuz yanıt verdi. Bununla birlikte, USPTO’dan bir yetkili yapmış olduğu açıklamasında, çoğu moda takipçisinin düşündüğünün aksine, tasarımın “yalnızca dekoratif” ve “Valentino’yu anımsatmayan ve ayırt edilmesini sağlamayan” nitelikte olduğunu, sivri uçlu çivilerin başka markalara ait birçok ayakkabı modelinde kullanıldığını belirtti. Bu açıklamalarla tatmin olmayan Valentino ise mücadelesinden vazgeçmeyerek başvurusunu 227 sayfalık bir dosya ile bir üst dereceye taşıdı. Dosyadaki savunmalar; söz konusu tasarımın 10 yıldan fazladır raflardaki konumunu kaybetmediği, sayısız ünlü isim ile fotoğraflandığı ve milyonlarca insana ulaştığı yönündeydi. Ek olarak da bu tasarımın markaya inanılmaz bir başarı kattığı, trendleri yönettiği, müşterilerin Rockstud ayakkabıları Valentino’nun simgesi ve marka repütasyonunun bir sembolü olarak gördüğü ise Valentino’nun savunmaları arasındaydı. Bu savunmalarla da yetinmeyip tescil taleplerine örnek olması için Louboutin’un ikonik kırmızı tabanlarının tescil edildiğine savunmalarında değindiler. Louboutin 2012 yılında, tanınırlığı ve satış başarısı gibi temellere dayanarak kırmızı ayakkabı tabanlarını tescil ettirmeyi başarmıştı. Louboutin’un kırmızı tabanları ile markanın bağdaştırılabildiği gibi, Rockstud modeli ve çivilerin de Valentino’yu çağrıştırdığını ve tescil edilebilir nitelikte olduğunu ileri sürdüler. Valentino diğer markaların tescil edilmiş tasarımlarını savunmasında kullanırken Louboutin ile de sınırlı kalmadı. Bottega Veneta’nın tescil ettirdiği ve özellikle son birkaç sezondur popülerliği artan Intrecciato isimli dokuma tasarımının tescilini de kendi başvurusunu desteklemek için dosyasına ekledi. Bottega Veneta’nın küçük karelerden oluşan ve sayısız modelinde yer verdiği desenini hangi temellerle tescil ettirdiğini hatırlamak için USPTO’nun 2012 yılındaki kararına baktığımızda, markanın desene 275 milyondan fazla yatırım yaptığı, Elle ve Vogue gibi moda dergilerinde sıkça yer aldığı ve 6 yıldan fazla süredir satışının devam ettiği bilgisiyle karşılaşıyoruz. Valentino da bu temellere başvurusunda dayanarak “Rockstud dizaynının sadece bir desenden de ibaret olmayıp örgü tasarımındansa deri ayakkabının şekli, çivilerin sayısı ve duruşuyla daha da ayırt edici” olduğunu ileri sürdü.

Valentino’nun bu iddialarıyla ikna olmuş görünen USPTO, markaya yeşil ışık yaktı ve böylece süreç başladı. Daha önce geri çevrilen ve ancak 2020’nin sonunda olumlu yanıt almayı başaran başvuru bu sayede aynı zamanda Rockstud tasarımının 10. yıl dönümüne denk gelmiş oldu. Böylelikle, Valentino’nun bu başarısı 2020’nin son günlerinde moda dünyasına damgasını vuran olaylardan biri oldu.

Aysu Gürbüz

Aysu Gürbüz

Law Student at Koc University

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore