Üç Çizgi Üç Markayı Karşı Karşıya Getirdi
Yukarı
a

I LAW FASHION

Üç Çizgi Üç Markayı Karşı Karşıya Getirdi

Üç çizgi logosuyla tanınan Adidas ile ünlü Amerikan markası Tommy Hilfiger, Thom Browne’nın ayakkabıları için yapmış olduğu marka tescil başvurusuna itirazlarıyla gündeme geldi. Her iki marka da Thom Browne’ın yaptığı tasarımın kendi marka haklarına tecavüz ettiğini iddia ettiler. Peki üç şerit konusunda üç markadan hangisi haklı?

Yıllardır üç çizgi logosunu korumak için başlattığı hukuk savaşlarına tanıklık ettiğimiz Adidas’ın Thom Brown’a yönelik son hukuki hamlesi aslında moda camiasını şaşırtmadı. Zira Adidas yine benzer konuda J.Crew, Tesla, Marc Jacobs, Skechers gibi başka şirketlere de üç paralel çizgi tasarımını kullanmaları nedeniyle dava açmıştı. Kurucusu Adolf Dassler tarafından ‘’üç şeritli şirket’’ olarak tanımlanan ve 65 yılı aşkın süredir üç paralel şeridi ürünlerinde marka olarak kullanarak ayırt edicilik kazanan Adidas, bu konuda açtığı davalarda çoğu zaman kullanıcıların da kendilerini bu şekilde tanıdıklarını iddia ederek savunmasını gerçekleştirmişti. Dolayısıyla yine aynı şekilde Adidas, Thom Browne marka başvurusunda bulunduğunda, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin Marka Dava ve Temyiz Kurulu’na itirazda bulundu ve Thom Browne markasının ayakkabı tasarımında şeritlerden oluşan bir logo kullanmayı planladığını, bu tasarımın kendi üç paralel çizgiden oluşan markasına benzerliği nedeniyle tüketici nezdinde kafa karışıklığına yol açacağını ileri sürdü. Adidas’ın üç şerit logosunun karakteristik hale gelip ünlenmesinden sonra Thom Browne tarafından yapılan tescil başvurusunun Adidas’ın itirazlarını haklı çıkardığı düşünülebilir. Thom Browne’nın kendi ürünlerinde şerit logosunu kullanması nedeniyle tüketicilerin bu iki markayı ilişkilendirme ihtimali bulunmaktadır. Kısacası tüketicilerin karıştırmasına yol açabilecek derecede benzeyen iki farklı marka söz konusu olabilecektir.  

Bununla birlikte Adidas ve Thom Browne’ın aslında Temmuz 2018 yılından beri şeritler konusunda anlaşmazlık yaşadığını da göz önüne aldığımızda, Adidas’ın Thom Browne’ın sporgiyim kategorisine girmesinin önünde bir engel oluşturma isteği olduğundan da söz edilebilir. Zira Thom Browne, 2018 yılında FC Barcelona ile yaptığı ortaklığın ardından gündeme gelmesi, profesyonel sporcular için düzenlenen sponsorluk anlaşmaları düşünüldüğünde her zaman ilk sıralarda yer alan Adidas’ın planlarını etkilemiş olabilir. Konuyu Thom Browne’a ikinci davayı açan marka Tommy Hilfiger tarafından değerlendirecek olursak, Tommy Hilfiger da kendi markasının ihlal edildiğine dair itirazlarını öne sürdü. Hilfiger, Thom Browne markasının parfüm şişesi üzerinde kullandığı mavi, kırmızı, beyaz çizgiler için tescil başvurusunun iptal edilmesini istedi.  

Kasım 2010 yılında yapılan bir röportajda Tommy Hilfiger, Thom Browne’nın kullandığı mavi, beyaz, kırmızı şeritli tasarımlar için ‘’tasarımlar sanki bizim kitabımızdan bir sayfa’’ cümlelerini kullanmıştı. Tommy Hilfiger’ın avukatı, tanımlanan mavi, beyaz, kırmızı şeritlerin Tommy Hilfiger markasının tasarım ögesi ve marka koruması dahilinde olduğunu belirtti. Thom Browne ise kendisine yöneltilen bu itirazlara karşı önemli bir iddiada bulundu, başvuruya konu işaretlerin yalnızca o ürünü açıklayıcı nitelikte sıradan bir işaret olduğunu ve tescil edilebilecek nitelikte olmadığını ileri sürdü. Sizce Thom Browne tarafından ileri sürülen bu iddia kabul mu edilecek ya da Adidas’ın üç şerit logosu korunmaya devam mı edecek? 

Image: FC Barcelona
Beliz Türkmen

Beliz Türkmen

Student Representative Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore