TikTok’un Bu Sefer de Müzik ve Dans Dünyası ile Başı Dertte - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

TikTok’un Bu Sefer de Müzik ve Dans Dünyası ile Başı Dertte

Bir önceki yazımızda TikTok’un Biyometrik Gizlilik Yasalarını ihlali sebebiyle birçok kez, farklı zamanlarda mahkeme önüne getirildiğinden bahsetmiştik. Bu davaların yanında, TikTok, müzik alanında yapmış olduğu mevcut lisans anlaşmalarının sona ermesi ve dans kareografilerinin telif hakları konularıyla tekrardan büyük hukuki mücadelelerle karşı karşıya kalabilir.

TikTok, kullanıcıların dans, pleybek performansları ve genellikle müziğe uygun komik skeçler içeren kısa videolar oluşturmasına ve paylaşılmasına olanak tanıyan bir sosyal platformdur. İlk olarak 2012 yılında Çin’de kurulmuş olup, 2018 yılında da dünya çapında piyasaya sürülen TikTok, 2018 ve 2019’da App Store’da en çok indirilen uygulama haline geldi.

TikTok zaman zaman daha önce görmediğimiz dans kareografilerine sahne olabilmekte. Daha önce görülmemiş bu danslar ve hareketler bazen dünya genelinde popüler hale gelebilmektedir. Örneğin, 2019 yılının eylül ayında Jalaiah Harmon isimli 14 yaşındaki bir çocuk, ‘’Renegade’’  isimli dansı hayatımıza kazandırmıştı. Bu dans günümüzde dünyanın en popüler danslarından birisi haline geldi, o kadar ki müzik dünyasının mega starlarından olan Lizzo’dan Kourtney Kardashian’ a kadar birçok ünlü isim de bu dansı sergiledikleri videoları paylaştılar.

Akıllara soru işareti getiren konu ise, bu dansı yapan hiç kimsenin paylaşımlarda dansın yaratıcısını belirtmiyor olmasıdır. Zira gerçek anlamda burada Harmon için bir telif hakkı koruması olsaydı, koreografiyi kullanabilmek için videolarda dansın yaratıcısının ismini belirtmek dahi fayda etmeyebilecek, Harmon’un açık rızası gerekebilecekti. Bu konunun çözümünü daha iyi anlayabilmek için, 2019 yılında Amerika Birleşik Devletleri Telif Hakkı Bürosu’nun Alfonso Ribeiro’nun  ‘’Carlton’’ isimli dans kareografisi için yapmış olduğu telif hakkı başvurusunu ret kararı incelenmelidir.

Ret kararına göre “Carlton” dansının koreografik bir eser olarak kaydedilemediği, çünkü hareketlerin basit dans figürlerinden ibaret olduğu belirtildi. Kareografi; bütüncül, uyumlu ve etkileyici bir bütün halinde organize edilmiş dans hareketleri dizisinin kompozisyonu ve düzenlenmesidir. Dolayısıyla Telif Hakkı Bürosu, koreografik çalışmayı ancak bu unsurları içeriyorsa kayıt edebilir. Sosyal danslar ve basit rutinler, Telif Hakkı Yasası korumasına tabi olan “koreografik eserler” değildir.  

TikTok bunların ötesinde çok büyük bir hukuki mücadeleye hazırlanmak durumunda. Zira, bazı hak sahipleri, TikTok içerisinde kullanılan birçok şarkının lisanslı olmadığını iddia etmekte ve bu hususlarda TikTok’a karşı büyük bir hukuki mücadeleyi başlatacaklarını açık açık belirtmektedirler. Geçtiğimiz yıl TikTok dünyanın en büyük müzik şirketi olan Universal Music Group ile lisans anlaşmaları için uzun görüşmeler yapmış ancak herhangi bir anlaşmaya varamamıştı. Herhangi bir anlaşmanın bulunmaması sebebiyle,  Universal’ın şarkı yazarlarından, Billie Eilish, Lady Gaga, Elton John ve Taylor Swift gibi isimlerin şarkıları TikTok videolarında kullanılmaya devam etmekte ancak herhangi bir telif hakkı ücreti TikTok tarafından ifa edilmemektedir. Söz konusu müzik şirketi, geçmişe dönük bütün telif hakkı ücretlerini talep etmiş ve söz konusu ödeme 5 Nisan’a kadar yapılmazsa hukuki mücadeleyi başlatacağını belirtmişti. Sonuç henüz tam olarak bilinmemekte ancak uluslararası İngiliz iş gazetesi olan Financial Times’ın raporuna göre, TikTok tarafından herhangi bir cevap gelmezse hukuki mücadelenin başlayacağına kesin gözüyle bakılmakta.

İnternetin yaygınlaşması ile birlikte, müzik yayın platformları da gittikçe daha önemli bir hale gelmeye başladı. Büyük müzik şirketleri milyarlarca dolarlık anlaşmalarla bu yayın platformlarının paylaşımlarını korumakta ve lisans anlaşmalarını düzenlemektedir. Spotify, Apple ve Google gibi şirketler de bu müzik şirketleriyle çalışmaktadır.  TikTok, bu olaylar olurken bir yandan da birçok farklı müzik şirketiyle müzakerelere devam etmektedir. Hatta 2019 yılında, yapay zeka destekli olarak müzik üreten Jukedeck şirketini de satın alan TikTok, bu yolla telif ödediği müziklerin mali yükünü azaltmayı, öte yandan içeriklerin diğer sosyal medya mecralarında rahatlıkla paylaşılabilmesini amaçlamaktadır. Tüm bu uğraşlar sonucunda TikTok’un önümüzdeki günlerde karşılaşacağı hukuki problemler merak konusu olmaya devam etmektedir.

İçerik : Nejat GÜVENSOY

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore