TikTok’un Mahkemelerle Başı Dertte - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

TikTok’un Mahkemelerle Başı Dertte

Dünyanın en popüler sosyal medya uygulamalarından TikTok, SensorTower tarafından açıklanan bilgiye göre toplamda 2 milyar indirilme sayısına ulaştı. TikTok, 2020’nin ilk çeyreğinde ise 315 milyonla en çok indirilen uygulama oldu. TikTok bilhassa pandemi dönemiyle birlikte popülaritesini oldukça arttırmış görünmekte, hatta birçok tanınmış siyasi figürün de TikTok hesaplarını aktif olarak kullanmaya başlaması dikkatlerden kaçmadı.

Pandemi dönemiyle birlikte kullanıcı sayısı zirve noktasına ulaşan TikTok, biyometrik verileri kayıt altına alması, bunları depolaması ve üçüncü kişilerle rıza dışı paylaşması suçlamalarıyla birçok kez mahkeme önüne getirildi. Söz konusu biyometrik veriler sadece kullanıcıların yüz tanıma sistemine kaydolan verilerinden oluşmamakta, aynı zamanda parmak izleri, sesler, retina gibi birçok hassas veriyi de içermektedir.

Amerika Birleşik Devletlerinin Illinois eyaletinde ikamet eden dört isimsiz küçük çocuk, ebeveynleri aracılığı ile TikTok’a karşı söz konusu biyometrik verilerin ihlali konulu dava açmıştı. Dava geçtiğimiz hafta San Francisco Federal Mahkemesinde görüldü. Bu dava, yakın zamanda California ve Illinois’de TikTok aleyhine açılan davalardan sadece bir tanesi. Yine hatırlanacağı üzere Illinois Federal Mahkemesinde bu ay 17 yaşındaki bir çocuğu temsilen Molly Janik isimli avukat tarafından TikTok uygulamasına karşı, Illionis Biyometrik Gizlilik Yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı. Davaların çoğunun konusunu kullanıcıların yüzlerinin herhangi bir uyarı veya bildirimde bulunulmadan kayıt altına alınması hususu oluşturuyor. Kullanıcılar uygulama içerisindeki bir takım efektlere ve filtrelere erişmek için yüzlerini taratmakta ancak yüzlerinin biyometrik veri şeklinde kayıt altında tutulduğu ve toplandığı hakkında herhangi bir bilgilendirmeyle karşılaşmamakta.

Illinois Biyometrik Gizlilik Yasası gereğince bu tür verileri toplayacak olan şirketlerin, öncesinde tüketicilerden onay alması ve verileri nerede, nasıl ve ne kadar süreyle kullanacaklarını açık bir şekilde bildirmesi gerekir. TikTok’un, yasa uyarınca sadece bildirim külfetini yerine getirmemekle kalmadığı, aynı zamanda da bu yasal olmayan yolla elde ettiği verileri yine tüketicilerin rızası olmadan üçüncü kişilerle paylaştığı iddia ediliyor. Söz konusu Biyometrik Gizlilik Yasası ülkenin en sıkı uygulanan yasalarından bir tanesidir.

Daha önce, teknoloji devlerinden olan Google ve Facebook’ da söz konusu biyometrik verileri ihlal ettiği suçlamalarıyla mahkeme önüne getirilmişti. O kadar ki, ocak ayında Facebook, yıllarca süren yasal bir savaşı sona erdirebilmek için şikayette bulunan Illinois eyaletinde ikamet eden kullanıcılara 550 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

Bunlara benzer davalardan bir tanesi de, TikTok’ un Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı ihlalettiği yönündeki iddialar sebebiyle açıldı. Bu yasa, internet sitesi operatörlerine, 13 yaşından küçük çocuklar hakkında kişisel veri toplanırken dikkat edilmesi gereken birçok yükümlülük getirmektedir.

2019 Şubat ayında aynı yasa hükümlerine dayanılarak açılmış bir davada, TikTok 5.7 milyon dolarlık tazminatı ifa ederek Federal Ticaret Komisyonu ile uzlaşmaya varmıştı. Bu uzlaşma süreçlerinde TikTok’un temsilcileri çocukların ve gençlerin biyometrik verilerini sıkı bir şekilde koruyacaklarını, bundan ödün vermeyeceklerini ve TikTok’un tüketiciler açısından güvenilir bir eğlence platformu olarak kalması için büyük emek sarf edeceklerini belirtmişlerdi. Federal Ticaret Komisyonu ve bir grup tüketici, TikTok hakkında perşembe günü tekrardan bir şikayette bulundu. TikTok’un söz konusu uzlaşma hükümlerine aykırı hareket etmeye devam ettiğini vurgulayan davacı taraf, bu ihlaller gerekçesiyle TikTok’un faaliyetlerinin sıkı bir soruşturmaya tabii tutulması gerektiğini ve bunun sonucunda da etkili yaptırımların öngörülmesini talep etmiştir.

Siber güvenlik üzerine faaliyet gösteren bir hukuk bürosunun ortağı olan Bess Hinson, tüketicilerin pandemi süreciyle birlikte şirketlerin topladığı her türlü veriyi yakından takip ettiğini belirterek, internet üzerinden çalışma ve öğrenme hayatına geçen tüketicilerin bu konularda daha savunmacı ve bilinçli hareket etmeye başladıklarının altını çizdi.

İçerik : Nejat GÜVENSOY

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore