Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma İndirimleri Hakkında İnceleme Başlattı - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Ticaret Bakanlığı Efsane Cuma İndirimleri Hakkında İnceleme Başlattı

Çevrimiçi (online) alışverişte zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın çok daha çeşitli ve uygun fiyatlı ürünlere ulaşılmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle de tüketiciler online alışverişi tercih etmektedirler.

Bununla birlikte online alışverişin tercih edilmesi birçok mağduriyete sebep olmaktadır. Bu mağduriyetlere; özel günlerde yanıltıcı indirimler, yoğunluk sebebiyle lojistik sürecinde aksama, kötü niyetli satıcıların ayıplı mal gönderimi veya bedelin tahsil edilip hiç mal gönderilmemesi, cayma hakkını kullandırılmaması gibi birçok örnek verilebilir.

Dünyada da popüler hale gelen 11.11, efsane cuma, black friday ve benzeri isimlerle anılan özel gün indirimlerinin uzun bir süredir ülkemizde de reklamı yapılmaktadır. Bu özel indirim günlerine yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından re’sen inceleme başlatılmıştır. Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu, indirim ve stokları takip ederek alıcıyı yanıltan kampanyalar olması durumunda gereken idari yaptırımların uygulanacağını bildirmiştir. Tüketicilerin mağdur olmaması ve satıcı veya sağlayıcıların idari yaptırımlarla karşılaşmamaları için taraf olacakları mesafeli sözleşmelere ilişkin bazı hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.  

Tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmıştır:

  • Alışveriş öncesi ihtiyaçlarını doğru belirlemeli ve bütçeleri ile harcamaları arasındaki dengeyi gözetmeli.
  • Satıcı/sağlayıcı hakkında iletişim bilgisi, MERSİS kaydı, gibi gerekli sorgulama yapılmalı. Satışa sunulan ürün fiyatı özellikle standart nitelikteki ürünler için diğer sağlayıcılardaki fiyatları ile karşılaştırılmalı.
  • Satıcının internet sitesinin güvenli ödeme yöntemlerinden olan 3D security gibi seçenekler kontrol edilmeli.
  • Satıcının ayrıntılı diğer iletişim bilgileri, cayma hakkına ilişkin ayrıntılar gibi ön bilgilerin verilip verilmediği kontrol edilmeli.
  • Özel günlerde çok yüksek oranlarda yapıldığı iddia edilen indirimlerin doğruluğuna ilişkin olarak diğer satıcılardan aynı ürünün fiyatına ilişkin araştırma yapılmalıdır.

Satıcı ve sağlayıcılara ilişkin uyarılar ise şu şekilde sıralanmıştır:

  • Tüketiciler ile mesafeli sözleşme akdedilmeden önce tüketici mevzuatında yer alan yasal yükümlülüklerin karşılanması için ön bilgilendirmenin tüketiciye iletilmesi, mevzuatta belirlenmiş olan teslim veya ifa, cayma hakkının kullanımı ve bedel iadesine ilişkin yasal sürelere uyulması önem taşıyor.
  • Cayma hakkının kullanımı durumunda 14 gün içerisinde herhangi bir yükümlülük getirmeksizin tüketiciye bedel iadesinin tek seferde yapılması gerekiyor.
  • Mesafeli satışa konu edilen mal veya hizmetlere ilişkin olarak ödemesi alınan siparişlerin stokta bulunmama, tedarik edilememe gibi gerekçelerle iptal edilerek tüketici mağduriyetine neden olunmaması için stok ve ürün tedariki aşamalarına dikkat edilmelidir.
  • Satışa konu olan indirimli mal ve hizmetlerin miktarı sınırlı ise açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi gerekmektedir. İndirimli satış reklamlarında, anlam karışıklığına yol açmadan başka bir deyişle tüketicileri yanıltmadan ya da gerçekte olduğundan daha fazla indirim uygulanıyormuş izlenimi oluşturmayacak şekilde sunulması gerekmektedir.

Tüketicilerin hak kaybına uğramaları durumunda ise çözüm için tüketici hakem heyetlerine ya da tüketici mahkemelerine başvurmaları gerekmektedir.

İçerik: Beliz Türkmen

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore