The Great Gatsby Telif Hakkını Kaybetmek Üzere
Yukarı

⁣The Great Gatsby Telif Hakkını Kaybetmek Üzere

Scott Fitzgerald’ın ünlü hikayesi ”The Great Gatsby”nin telif hakkı yok olma yolunda ilerliyor.
Associated Press’in yakın zamanda bildirdiği gibi, orijinal eserin izinsiz çoğaltılmasını, dağıtımını, teşhirini ve türev eserlerinin oluşturulmasını önleyen 95 yıllık romanı koruyan münhasır haklar, 2020’in sonunda sona erecek.

Ve bu da, 2021 itibariyle eserin kamu malı olacağı ve Fitzgerald’ın münhasır hakların halka açılacağı anlamına geliyor.Yani eser telif ücreti ödemeksizin basılabilecek, bir filme uyarlamasına, bir operaya dönüştürmesine veya bir Broadway müzikaline sahne olmasına izin verilecek.

Fotoğraf : Wikipedia

Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde emekli profesör olan Fitzgerald bilgini James L. W. West III : “Telif hakkı, Fitzgerald’ın edebi haklarının ve ününün harika bekçisi oldu. Fakat yasalarımıza göre tüm edebi eserler sonunda insanlara aittir. Muhtemelen olması gerektiği gibi.

“Gatsby” değişen bir endüstride ve değişen bir dünyada yerini aldı. Fitzgerald 1940’da öldüğünde, kitabın 25.000’den az kopyası satıldı. Sonrasında bu sayı dünya çapında 30 milyona yaklaştı ve her yıl ABD’de 500.000’den fazla kopya satmaya başladı.

Kitaptaki hakların, yalnızca Fitzgerald’ın kontrolü içinde nasıl kaldığına gelince, bu, telif hakkı yasasının yaratıcıları için sağladığı özel haklar demetinin bir kanıtıdır.

Fikri ve Sınai Haklar Kanunu Madde 27 şöyle diyor : “Koruma süresi eser sahibinin yaşadığı müddetçe ve ölümünden itibaren 70 yıl devam eder.”

Telif hakları konusunda sistem dünyada da aynı şekilde işliyor. Amerika’da telif hakkı bu yılbaşı itibariyle sona eren isimler arasında sinema filmleriyle Charlie Chaplin, yazarlar Agatha Cristie, Aldous Huxley, H.G. Wells, Virginia Wolf gibi isimler bulunuyor.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore