Teami Aldatıcı Reklam İddiasıyla 1 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı - I LAW FASHION
Yukarı

Teami Aldatıcı Reklam İddiasıyla 1 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Perşembe günü yapılan bir şikayette Federal Ticaret Komisyonu, 2014’ten bu yana kendi e-ticaret sitesinde sattığı ürünlerin yanı sıra Amazon ve Ulta Beaty gibi ulusal platformlarda 30 gün detoks paketi ile 15.2 milyon dolardan fazla kar elde eden Teami ile karşı karşıya geldi.

Teami, yaptığı pazarlamayla o kadar ses getirdi ki; “kanser tedavisi”, “hızlı kilo verme”, “soğuk algınlığı ve gripleri önleme” ve “migrenleri azaltma” için sunduğu ürünlerle günden güne adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Hatta, web sitesinde ürünlerin tanıtılmasına ek olarak, Kylie Jenner ve Demi Lovato da dahil olmak üzere ünlüler, Instagram aracılığı ile sosyal medyada ürünlerin reklamını yaptı.

Fakat, Federal Ticaret Komisyonu sağlıklı yaşam ürün üreticisi Teami’yi, “ bilimsel kanıt olmadan aldatıcı uygulamalarla yanlış reklam yapmakla” suçladı. FTC şikayetini, ürünlerin yeterince açıklanmadığı 19 Instagram gönderisiyle destekledi.

FTC’nin kararı üzerine Teami’nin, 15.2 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi ancak şirket bu tutarı ödeyemeyeceğini açıklayınca rakam 1 milyon dolara indirildi.

Bu Teami’nin ilk hukuk mücadelesi değil, Nisan 2018’de FTC, Teami’ye Instagram üzerinde açıkça reklam yapmadıkları nedeniyle ihtarname göndermişti. FTC’nin yönergesine göre, reklamların sosyal medyada paylaşılırken “açık ve göze çarpan” olması gerekiyor.

Connecticut Senatörü Richard Blumenthal, “detoks çaylarının artan eğilimi ve kilo vermek için yapılan yanlış tanıtımlar hakkında derin endişe duyduğunu ” dile getirerek “yanıltıcı, yırtıcı pazarlama uygulamalarını” araştırmaya çağırdı.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore