Taklit Ürün Davasında Amazon ve Valentino İş Birliği - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Taklit Ürün Davasında Amazon ve Valentino İş Birliği

Amazon ve İtalyan moda markası Maison Valentino, Valentino’nun ünlü Rockstud modeli ayakkabılarını taklit ettiğini ileri sürdükleri New York merkezli Kaitlyn Pan Group isimli şirkete birlikte dava açtılar. Amazon, geçmişte marka hakkı ihlali nedeniyle birçok kez dava edilmişti. Bu yaz Amazon, amazon.com’daki taklit ürünlerin satışını engellemek isteyen Valentino’ya katıldı. Kendi sitesinde yasa dışı faaliyetlerde bulunan satıcılardan sorumlu tutulmaması gerektiğini belirten Amazon, Valentino ile bu iş birliğini yaparak, bu iddiasını da güçlendirdi ve taklit ürünlere karşı şirket olarak duruşunu netleştirdi. Amazon, internet sitesinde satılan mallar ile hak sahiplerinin fikri ve sınai mülkiyet haklarının ihlal edilmemesini sağlamaya kararlı olduğunu belirtti.

Washington’daki federal mahkemeye sunulan 36 sayfalık şikayet dosyasında New York’taki Kaitlyn Pan Group’un, Valentino’nun tescilli tasarımlarını “bilerek ve isteyerek” kopyalayıp tasarım hakkını ihlal ettiğini, dolayısıyla marka hakkı ihlali ve haksız rekabet iddialarında bulundu. Amazon, şirketin amazon.com’daki satıcı hesabını kapattığını, ancak taklit ürünlerin Kaitlyn Pan’ın web sitesinde satılmaya devam ettiğini söyledi.

Amazon bu konuda yaptığı açıklamada “Mağazamızdaki satıcıların büyük çoğunluğu dürüst girişimcilerdir. Ancak müşterileri, markaları ve mağazamızı taklitçilere karşı korumak için agresif eylemlerde bulunmaktan çekinmeyiz. Amazon ve Valentino olarak, bu şirketi davadan sorumlu tutuyor ve Valentino’nun bu soruşturma boyunca iş birliğine değer veriyoruz. Dünyanın dört bir yanından birçok Amazon araştırmacısı, taklit ürün olduğu ileri sürülen ilgili ürünleri inceleyerek kısa sürede yanıt veriyor” dedi.

Valentino davayla ilgili “Temel görevlerimizden biri, yaptığımız her şeyin özünde yaratıcılığa değer vererek markamızı ve Valentino Topluluğunu korumaktır. Amazon ile yaptığımız iş birliğinin, markayı ve kaynaklarını koruyarak daha fazla farkındalık sağlayacağını düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Siz Amazon ve Valentino arasındaki bu iş birliği konusunda ne düşünüyorsunuz? Bundan sonraki marka hakkına tecavüz davaları için çarpıcı bir örnek teşkil edecek nitelikte mi sizce? Moda hukuku alanında bu tür işbirliklerini nasıl etkileyecek?

İlkim Nira Yerlikaya

İlkim Nira Yerlikaya

Designer Intern at Zuleyha Kuru Fashion House

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore