Sürdürülebilir Modanın Örnek Çevre Dostu Markaları - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Sürdürülebilir Modanın Örnek Çevre Dostu Markaları

“Sürdürülebilir Moda” son zamanlarda moda dünyasında fazlasıyla karşılaştığımız bir terim, öyle değil mi? Peki sürdürülebilir moda ne demek? Biz bu kavramın tam anlamını ve vermek istediği mesajı gerçekten biliyor muyuz? 

Moda, dünyada en gelişmiş endüstrilerden biri. Bunun yanında çevreye en çok zarar veren endüstriler arasında da ikinci sırada! Tüketim çağında olmamızla birlikte istemesek de sürekli satın almaya ve aldırmaya teşvik ediliyoruz. Markalar üretiyor, tüketiciler de markaların beklentisini karşılıyor ve satın alıyor. Hermes’in Guangzhou’daki mağazasının tek bir günde 2,7 milyon dolarlık satış yapması hala akıllarda! Çevre sorunlarını göz önünde bulundurduğumuzda, küresel ısınmanın etkilerinin giderek daha fazla hissedildiği bu dönemde doğaya zarar veren üretim peşinde olmak sizce ne kadar doğru? İşte “sürdürülebilir moda” dediğimiz kavram; bu noktada hayatımızdaki yerini ve önemini belli ediyor, günümüz tüketim çılgınlığından beslenen moda endüstrisini dizginlemeyi hedefliyor.

Clothes hanger with dresses in the forest. Concept for organic clothes, closet and sustainable fashion.

Sürdürülebilir moda, “fast fashion” dediğimiz hızlı moda akımını önlemek için ortaya çıkan bir başkaldırı niteliğindedir. Basit bir şekilde tanımlamam gerekirse; bir kıyafetin tasarlanmasından tutun da üretimi, kullanımı ve değerlendirme yöntemlerinin değiştirilerek çevreye duyarlı hale getirilmesine sürdürülebilirlik diyoruz. Böylelikle hızlı tüketim alışkanlığından vazgeçip bilinçli bir üretim ve tüketim yöntemine başvurabiliriz. 

Set Linear Icon Slow Fashion. Vector Logo, badge for eco-friendly manufacturing. Symbol of the natural and quality clothes. Recycling clothes. Conscious fashion. Ethical and eco Sustainable Materials.

“Sürdürülebilirlik” maalesef moda endüstrisine tam anlamıyla yerleşen bir kavram değil. Bunun farkında olan markaların, her sezon yarattıkları kreatif projelerle kendilerini duyurmaya çalıştıklarına şahit oluyoruz. Lüks moda sektöründe de sürdürülebilirliğin daha fazla benimsenmesi adına çevreci stratejiler benimseniyor. Doksanlı yılların başından beri çevre dostu modaya yön veren isimlerden Stella McCartney, koleksiyonlarında kürk ve deriye yer vermeden tamamen organik pamuk ve geri dönüştürülebilir kumaşlar kullanıyor. Bunun yanında Gucci, Burberry ve daha birçok lüks ve hızlı moda markası Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Kalkınma ve Bilime Dayalı Hedefler” projesi kapsamında sürdürülebilirlik temelli bir gelecek adına önemli rol üstleneceklerinin sözünü verip bu doğrultuda çalışıyorlar. Bu bilincin oturmasıyla sürdürülebilir moda anlayışını destekleyen ve bunun uğruna emek veren markaların sayısı günden güne artıyor. Daha temiz bir dünya ve sürdürülebilir bir moda hedefiyle yola çıkan 5 yeni nesil markayı sizin için derledim.

dress and pants icons with recycle logo, concept of giving away old clothes for charity

Colourful silhouettes of clothing suggesting single use or fast fashion issue

Sonia Carrasco 

Sonia Carrasco markası, ortaya çıktığından beri koleksiyonlarında organik veya vegan malzemelerle çalışıyor. Markanın kreatif direktörü, koleksiyon üretimi esnasında ortaya çıkan tüm atıkları geri dönüştürdüklerini, yeterli miktarda atık elde ettiklerinde ise bu atıklardan yeni kumaşlar oluşturduklarını belirtiyor. Marka bu sayede; sahip olduğu doğa dostu anlayışla, tedarik zinciri üzerindeki kontrolünü en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyor. 

Hereu 

İspanyol bir marka olan Hereu’nun çantalarının ve ayakkabılarının tamamı yerel zanaatkarlar tarafından elle yaparak etik üretim gerçekleştiriyor. Markanın kurucuları Jose Luis Bartolomé ve Albert Escribano beraber yaptıkları Londra ve Paris seyahatlerinden sonra, Akdeniz’deki köklerine inmeye karar verip markanın tohumlarını attılar. Bölgenin eklektik sanatının yanı sıra halk ve popüler kültürünün karışımından yola çıkan ikili, yaşadıkları bölgeden ilham alarak ilk ayakkabı koleksiyonlarını sunmak için son derece yetenekli İspanyol zanaatkarlar işe aldı. Sonrası ise çorap söküğü gibi geldi ve başarıları, kız öğrencilere özel ürettikleri makosen ayakkabılar ve klasik Mary-Janes’lerle devam ediyor.

Reformation 

Sürdürülebilir stiller yaratma felsefesini benimseyen Reformation şüphesiz çevre bilincine sahip olan bir dizi markaya ilham veriyor. Los Angeles merkezli marka, yalnızca sürdürülebilir bir dünya yaratma vizyonunu paylaşan insanlarla çalışıyor. Sürdürülebilir üretimin yanında Reformation, tüketilen kaynakların geri dönüştürülerek kullanılması gerektiğini savunuyor. Ayrıca, marka son dönemde ünlüleri de etkilemeyi başarmış durumda. Alexa Chung’dan tutun da Rihanna’ya kadar birçok ünlünün üstünde Reformation’ın parçalarnı görebiliyoruz. Temel hedefi hızlı moda algısını yok etmek ve koleksiyonlarını çevre dostu hale getirmek olan marka bize adeta, sürdürülebilir parçaların da “cool” olabileceğini kanıtlıyor.

Mother of Pearl 

Sürdürülebilir moda markalarına en yakışan isimlerden olan Mother of Pearl, çarpıcı ve ilgi çekici koleksiyonlarıyla her sezona damgasını vurmayı başarıyor. Markanın bu başarısının altında, parçalar üstünde incelikle kullanılan İngiltere menşeli organik yün ve pamuklar yatıyor. Mother of Pearl yarattığı her yeni üründe sürdürülebilirliğin gerekliliğini vurguluyor. Markanın kreatif direktörü Amy Powney bu gerekliliği şu sözlerle açıklıyor: “Bir tüketicinin dikkat etmesi gereken, ürünün nasıl ve nerede üretildiğidir. Ben ürünlerimde doğal ve organik kumaşları tercih ederim.”

House of Sunny 

Hızlı üretime dur diyen ve her koleksiyonundan sayılı üreten House of Sunny, yılda sadece iki koleksiyona imza atıyor. Aynı zamanda, malzeme israfını önlemek adına parçaların etiketlerini arta kalan kumaşlardan üretiyor. En sürdürülebilir malzemeleri seçmenin yanında, organik yün kullanımını da destekleyen marka, üretim sürecini etik değerlere uygun yürütme bakımından ise oldukça hassas. Bunun için de markanın kreatif direktörleri, her sene yurtdışındaki ortaklarını kontrole gidiyor. 

Organic clothes. Natural colored t-shirts hanging on wooden hangers in a row. Eco textile tag. Green forest, nature in background.
Clothes hanger with dresses in the woods. Concept for organic clothes, eco-friendly, ecological fashion.

 Av. Aslı Bulut’un I Law Fashion için kaleme aldığı “Sürdürülebilir Moda Hareketleri ve Çevre Hukukuna Yansımaları”  başlığındaki araştırma yazısında görüyoruz ki, sürdürülebilir moda terimi hukuka da yansıyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı sürdürülebilirlik ve çevre hukukunu ele alan ilk kuruluş olma ünvanını koruyor. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Moda İttifakı bu bağlamda sürdürülebilir moda özelinde yürütülen önemli topluluklardan bir tanesi olarak yerini alıyor.  Bunlar, sürdürülebilir moda temelinde oluşturulan hukuki atılımlardan sadece birkaçı! Bu eksende, sürdürülebilir modayı ve sektörü ne bekliyor sorusunu soracak olursak, günümüzde bu uğurda yapılan yatırımların gelecekte meyvelerinin yeneceği aşikar.Google’ın verilerine göre 2018’den beri, tüm dünyada sürdürülebilir moda markaları sayısında inanılmaz bir artış gözlemleniyor. Ayrıca 3 senedir, çevre dostu markaların ürettiği koleksiyonlarda yüzde 450 oranında büyük yükseliş söz konusu! Özellikle Y ve Z jenerasyonunun satın alım aşamasında markaların etik üretim ve tedarik sürecini süzgeçten geçirmesi çevreye verdikleri değeri gözler önüne seriyor. Bunu bir sonuca bağlamam gerekirse, sürdürülebilir moda terimi gün be gün moda sektörünün içine belki de hiç olmadığı kadar yerleşiyor ve bu akım yaygınlaşıyor. Yakın zamanda daha çok çevreci projeye imza atılacak, yerel sürdürülebilir marka kurulacak. Bunlar sadece başlangıç!

Zülal Ayyüce

Zülal Ayyüce

Law Student at Université Paris II Panthéon-Assas

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore