Super Bowl'un Hukuki Hali - I LAW FASHION
Yukarı

Super Bowl’un Hukuki Hali

Amerikan futbolu ligi NFL’in şampiyonluk maçı olan Super Bowl’un bu sene 54’üncüsü gerçekleşti ve sahne şovlarıyla büyük bir yankı uyandırdı.

 

 

Geçtiğimiz günlerde, Amerika İç Güvenlik Bakanlığı Amerika’ya sahte mal trafiğinin büyük spor karşılaşmaları öncesinde arttığını öne sürdü. Güvenlik güçleri, taklit ürünlere el koymak üzere harekete geçti.

Federal ajanlar, Super Bowl’dan önce ABD’ye sahte malların uluslararası sevkiyatlarını hedefleyen işbirlikçilere karşı bir operasyon düzenleyerek yaklaşık 180.000 sahte forma, şapka ve aksesuar ele geçirdi.

Hukuki olarak sürece göz atarsak,“Super Bowl”, kendi ismi ve logosundaki haklarını federal marka kayıtlarında saklı tutar. Markanın ismi izinsiz kullanıldığında, yasal olarak harekete geçilir çünkü “Super Bowl” adı bir itibar kazanmıştır. Marka adını, ticari alanda tanımlama ve kullanma yeteneği, ‘adil kullanım’ olarak adlandırılır ve bu ticari marka ihlaline karşı bir savunmadır.

Yetkililer, sahte mal trafiğini tamamen önlemenin en iyi yolunun tüketicileri bu konuda bilinçlendirmek ve orijinal satış noktalarından alışveriş yapmalarını sağlamak olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, hologramlı etiketlere veya logoların dikiliş tarzındaki ayrıntılara dikkat edilirse, alıcıların sahte mallara karşı korunabileceğini vurguluyor.

 

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore