SAVAGE X FENTY YÜKSELİŞTE, VICTORIA’S SECRET DÜŞÜŞTE - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

SAVAGE X FENTY YÜKSELİŞTE, VICTORIA’S SECRET DÜŞÜŞTE

Yıllarca adından büyüleyici şekilde bahsettiren, her sene yaptığı defileler ile artık bir dünya markası haline gelen Victoria’s Secret ciddi bir yenilgi yaşıyor. 2013 yılı itibariyle sıkışan beden algısından kurtulmak isteyen kadınların başlattığı kampanya, 0 beden Victoria’s Secret meleklerini hedef aldı ve ciddi bir çöküşe sebep oldu . Bunun farkına varan Victoria’s Secret  2014 yılında “I love My Body” kampanyası başlattı ve “Bedenimi Seviyorum” diyerek  ideal beden algısını yıkmaya çalıştı. Ancak reklamlarda hala meleklerin kullanılması gösterilmeye çalışılan destek hareketinin  daha da antipatik karşılanmasına sebep oldu. Kusursuz beden anlayışı ile bilinen marka bunun acısını, yıllar geçtikçe azalan izlenme oranlarıyla ve satışlarla ödedi.  Kurulduğu yıllarda 12 milyon izlenmeye sahip olan şovlar 2018 yılıl itibariyle 2.2 milyona kadar düştü.  2019 yılılnda Victoria’s Secret şov yapılmayacağını duyurdu. Kadın hareketine karşı ilk ve resmi yenilgi olduğunu söyleyebiliriz. Şovu iptal etmekle de kalmayarak 2019 yılında 50 mağazasını kapatmak zorunda kaldı.

Victoria’s Secret markasına büyük bir darbe de Barbadoslu şarkıcı Rihanna’dan geldi. Moda sektörüne de girmesiyle birlikte bütün bedenlere hitap eden iç çamaşırı markası Savage x Fenty  yaratıldı ve 2019 yılında hiçbir kalıba sığmayan çeşitli beden ölçülerine sahip kadınların dans ettiği, çeşitli müzisyenlerin yer aldığı görsel bir şölenle tüm dünyaya tanıtıldı. 1977’de kurulan Victoria’s Secret ilk defilesini 1999 yılında yaptı ve tek amacı kusursuz beden algısını 0 beden melekler yaratılmış görsel şovu müzikle birleştirerek dünyaya göstermekti. Savage x Fenty markasını yaratırken Rihanna’nın hedefi ise her zaman çeşitlilikti. Sonuç olarak Savage X Fenty, Victoria’s Secret’ın yapmayı reddettiği şeyi tam olarak yaparak yükselen bir yıldız haline geldi.

Rihanna’nın markası hızla yükselirken Victoria’s Secret azalan satışlardan muzdarip. Çeşittlilik devrinde iç çamaşırı sektörü önemlş bir değişim yaşadı. 2025 yılına kadar 325 milyar dolara ulaşması beklenen küresel iç çamaşırı pazarında Savage X Fenty ilk sıralarda yer almayı başardı. Cansızlaşan Victoria’s Secret markanın %55’ini Sycamore Partners’a satmak için 525 milyar dolarlık bir anlaşmaya ulaştı.  Kalan %45lik kısım için L Brands düşünülüyor.

2018 yılında Victoria’s Secret’ın satışları 7.37 milyar dolar iken, Savage X Fenty 50 milyon dolarlık yeni fon alarak toplam yatırımı 70 milyon dolara çıkardı ve sosyal medyanın da gücüyle yıllık 150 milyon dolarlık gelire ulaştı.

Forbes’in haberine göre, İç çamaşırlarındaki çeşitlilik ve kapsayıcılık kadınlar tarafından büyük ilgi görmeye devam edeceği için Savage X Fenty  markası hızla yükselmeye devam edecek ancak öte yandan düşüşe geçen  Victoria’s Secret için de hala biraz umut var.

Beste Caner

Beste Caner

Law Student

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore