Saint Laurent, 2022’de Kürk Kullanımını Bırakıyor! - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Saint Laurent, 2022’de Kürk Kullanımını Bırakıyor!

Birçok moda ve kozmetik markasının cruelty-free yaklaşımına bir yenisi daha eklendi: Saint Laurent’in ana şirketi Kering’in açıklamasına göre “Kürkleri için hayvanları öldürmek, lüksün modern anlayışına uymuyor”. Bu doğrultuda, 2022 yılından itibaren Kering bünyesindeki markaların koleksiyonlarında, hayvan kürkü kullanılmayacak. Grup bünyesinde, kürkten ilk vazgeçen marka 2017 yılında verdiği karar ile Gucci olmuştu. Bunun üstüne Balenciaga, Bottega Veneta ve Alexander McQueen de aynı uygulamayı benimsemişti.

Değişime ayak uydurmak, tepkilere yanıt vermek!

Günümüzde hayvan hakları grupları ve toplumun büyük kesiminden aldıkları tepkiler sebebiyle birçok moda markası, bu tepkilere ayak uydurmak zorunda kalıyor. Geçmiş aylarda Canada Goose’un aldığı tepkiler üzerine kürksüz üretime geçişini ve kürkü terk eden beş örnek markayı konuşmuştuk. Bunlara benzer şekilde Saint Laurent markasının “fur-free” yolculuğunun da hayvan hakları savunucularının tepkileri ile başladığı söylenebilir.

Paris, March 10, 2021. © Alain Jocard, AFP

Kate Moss’un tilki kürkü giydiği Saint Laurent reklamı üzerine, mart ayında Saint Laurent’in Avenue Montaigne, Paris’teki mağazası önünde, Amerika merkezli hayvan hakları organizasyonu People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) liderliğinde, gösteriler düzenlenmişti. Kürk üretim çiftliklerinde zarar görmüş bir tilki ile Moss’un fotoğraflarının yan yana olduğu pankartlarda “En iyi kim giymiş?” sorusuyla hayvanların gördüğü zulme dikkat çekmişlerdi. Aylar sonra kürkten vazgeçen Kering Grup kararıyla Saint Laurent, bu tartışmayı sonlandırmış oldu.

Kering’in 24 Eylül’de yayınladığı duyuruyu PETA, zafer mutluluğu ile paylaştı:

Değişen dünya ve müşteri profili ile birçok markanın, kendisini yenilediği bir dönemdeyiz. Aktivist eylemlerin ve bilinçli tüketicinin; marka kararlarını şekillendirmeye başladığı moda sektöründe, toplumsal reaksiyonların bir bakıma yönetici konumda olduğunu da söyleyebiliriz. Siz de gücünüzün farkına varıp değişime ayak uydurmaya ne dersiniz? Günümüz hassasiyetleri etrafında evrilmeyi seçen markaları desteklemek ve geride kalmakta ısrarcı olan markalardan vazgeçmek, değişime ayak uydurmak isteyen herkes için büyük bir adım olacaktır.

İrem Dığın

İrem Dığın

Writer at I Law Fashion

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore