Paralel Çizgiler Kime Ait? - I LAW FASHION
Yukarı

Paralel Çizgiler Kime Ait?

40 yılı aşkın süredir spor giyimin öncüsü olarak kabul edilen Helly Hansen 2018 yılında, Off-White markasının meşhur çizgilerinin kendi tasarımları olan “HH Stripe” logosuyla birebir olduğunu ve tüketici nezdinde kafa karışıklığı yarattığını öne sürerek logo ihlali nedeniyle Off-White’a dava açmıştı.

 

En son Helly Hansen, “HH Stripe” logosunu tescil ettirdiğini ve 36 yıldır koleksiyonlarında sıkça kullandığını vurgulayarak, Off-White’ın söz konusu çizgilerinin 17 Şubat 2014’te kaydedildiğini mahkemeye sunmuş, marka hakkı ihlali ve haksız rekabet gerekçesiyle parasal tazminat talebinde bulunmuştu.

Hatta markanın, ABD Patent ve Ticari Marka Bürosu’na, Off-White’ın çizgi logosunun tescilini iptal ettirmek için başvurduğu bile iddia edilmişti.
Şubat 2019’da, dava bambaşka bir hal aldı ve Helly Hansen’ın avukatları, Off-White’ı başka markalarının tasarımlarını kopyalamakla suçlayarak mahkemeye bir dizi örnek listedi.

Hansen’ın davayı açmasından tam 2 yıl sonra bugün, her iki tarafın avukatı “öngörülen bir uzlaşma” şartıyla ortak payda da buluşma kararı aldı. Neredeyse tamamen gizli olan bu uzlaşmanın detayları, kamuoyu ile kesinlikle paylaşılmıyor.

Tarafların mücadelesinde bundan daha fazlası var: ABD Patent ve Ticari Marka ofisinin Ticari Marka deneme ve temyiz Kurulu (“TTAB”) ticari marka işlemleri devam ediyor.

Nihayetinde, Helly Hansen’in Off-White aleyhinde dava açtığı davanın sonucunu beklemeden her iki TTAB davası askıya alındı.İhlal davasında tarafların yaklaşmakta olan uzlaşma anlaşmasının şartlarının rakip TTAB işlemlerine kadar uzanıp uzanmayacağı ise henüz net değil ve sürecin bundan sonra nasıl ilerleyeceği herkes tarafından çok merak ediliyor.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore