Pandemi Döneminde E-Ticaret ve Moda Hukuku - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Pandemi Döneminde E-Ticaret ve Moda Hukuku

Son yıllarda dünyada internet girişimciliği hızla gelişmektedir. En hızlı gelişen kanallardan birisi olan e-ticaret anlam olarak internet üzerinde mal ve/veya hizmet satın alma hareketi olarak tanımlanmaktadır. Kısaca ticaretin elektronik versiyonu olarak adlandırılabilir. 

Günümüzde web sitelerinin en önemli işlevlerinden biri sanal mağaza veya sanal alışveriş merkezi halini alarak satış imkanı sağlamalarıdır. Aynı zamanda web siteleri, firmaların kendi içindeki yönetimini ve tanıtımını da kolaylaştıran sistemler olarak sayılmaktadır. Ticaret fonksiyonu incelendiğinde iseE-ticaret faaliyetleri alışverişi gerçekleştiren oyuncuların niteliğine göre; işletmeler arası ticaret ve işletme ile tüketici arasındaki ticaret olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Dolayısıyla e-ticaretin yararları, alıcılar ve satıcılar tarafından sınıflandırılabilir. Ticaret işlevi bakımından inceleme yapıldığında ise özellikle pandeminin başlangıcından beri artan bir ivme ile yükseliş gözlemlenmektedir.

Türkiye’nin 2020 yılı ilk altı ay e-ticaret hacmine bakıldığında; 83,3 Milyar TL yurtiçi harcamalar, 4,5 Milyar TL Türkiye’nin diğer ülkelerden alımları, 3,7 Milyar TL diğer ülkelerin Türkiye’den alımları olmak üzere toplam 91,7 Milyar TL’dir. 2020’nin ilk 6 ayındaki e-ticaret hacmi 2019’un ilk 6 ayındaki e-ticaret hacmine göre %64 artmış bulunmaktadır. Normalde bu yönde büyümelerin yıllık %8-%12 arasında gerçekleşmesi beklenmektedir. Bu durumda yaklaşık 40 Milyar Dolar’a tekabül eden %50 üzerinde bir büyüme pandemi dönemimin etkisi ile gerçekleştiğinden söz edilebilir. E-Ticaret’de işlem adetlerini karşılaştırırsak ise 2019 ilk altı ayında 558,7 milyon adet E-ticaret siparişi gerçekleştirilmiş olup bu rakam 2020’nin ilk altı ayında 850 milyona yükselmiş olup sipariş adetinde de hacme yakın %52,3’lük bir artış gözlemlenmiştir. 

Söz konusu artışlar ay bazında incelendiğinde ile pandeminin başlangıcından belirli bir süre geçmesi ile 2020 ayında, hacmin %93 genişleyerek ilk ayları geride bıraktığı görülmektedir. Bunu takiben mayıs ayında %49’luk bir artış ve nisan ayında %37’lik bir artış gözlemlenmektedir. 

E-ticaret ve ticaretin genel seyri karşılaştırılığında ise 2019 yılında yaklaşık %8-%9 arasında daha fazla seyirle büyüyen e-ticaret, 2020 yılında %17,4 oranına kadar daha fazla büyüme kaydetmiş ayrıca 2020’nin ilk 3 ayında gerçekleşen genel ticaretin daralmasından etkilenmeyip aksine ivmesi artarak genişlemeye devam etmiştir, genel ticarete göre büyüme oranının ise ortalama %14,2 olduğu gözlemlenmektedir

Sektörel oranda artışlara bakıldığında ise en çok artışın (%420) gıda ve süpermarket alanında gerçekleştiğini ve bunu %169 ile kimyasallların ardından %102 ile beyaz eşyaların ve %82 ile anne ve bebek sektörünün izlediği gözlemlenmektedir. Büyüyen hacmin bazı sektörler açısından geçerli olmadığını konaklama, seyahat ve taşımacılık ve havayollları gibi sektörlerde yüksek oranda (%80-%75) düşüşler yaşandığı görülmektedir. 

Dünyaya moda ürünleri açısından baktığımızda ise uzaktan alışveriş fikri aslında yeni bir kavram değildir. İnterneti bu kadar aktif kullanmaya başlamadan önce posta siparişi katalogları oldukça popüler haldeydi ancak internetin hayatımıza girmesiyle moda alışverişi yeni bir boyuta geçti. Çevrimiçi (online) mağazalar ile müşterilere daha geniş bir ürün yelpazesi sunuldu. 

Online satışta ana satış kanalları Asos ve Nordstorm gibi çok markalı satış yapan markaların online mağazaları ve Zara gibi bireysel moda perakendecilerinin online mağazalarıdır. 

Online satışta kişiselleştirme ve öneri özellikleri müşteriler için en önemli faktörlerdendir.

Bu özelliklerin kullanılabilmesi için tarama geçmişine ve daha önceki satın almalara göre içerik sunarak müşterilere yol gösterilmektedir. Müşterilerin bireysel zevklerine uygun parçalar için öneri algoritması uygulanır. Günümüzde sosyal medya platformları ile markaların bilinirliği büyük bir hızla artarak daha fazla takipçi kitlesinde ulaşmaktadır. 

Günümüzde moda, en büyük e-ticaret pazar dilimidir. Küresel büyüklüğü 2019 yılında 525,1 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Pazarın yılda %11,4 oranında daha da büyümesi ve 2025 yılı sonunda toplam 1.003,5 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşması bekleniyor. 

Çin, moda e-ticaretinde lider bir bölgedir, çünkü pazarı toplam 217,7 milyar dolar hacme ulaştı ve 2019’da açık ara en büyük online moda pazarı oldu. 2025 yılına kadar ABD satışlarının iki katından daha büyük bir hacme ulaşması bekleniyor. Bu durumda satın alma gücü ABD ve Avrupa’dan Çin ve Güneydoğu Asya pazarlarına kayıyor ve Batı’dan yerleşik e-ticaret oyuncuları bu pazarlarda iş satın alma hedefleri arıyor. Çin ise 2025 yılına kadar %13’lük yıllık bileşik büyüme oranı ile modadaki en büyük büyümeyi göstermektedir. Aynı zamanda Çin’de hazır giyim perakendesinde online gelir payının 2023 yılına kadar %58’e ulaşması bekleniyor. 

Avrupa ve ABD’de ana müşteri kesimi çevrimdışından çevrimiçi satın alımlara sürekli olarak kayması sebebiyle ABD pazarı 2019’da 103 milyar dolarken 2025’te 181,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. ABD pazarındaki büyük oyuncular olan Gap ve Macy’s perakendecilerin yanı sıra saf çevrimiçi oyuncu olan Amazon’un çevrimiçi mağazaları da bu gelişime büyük katkı sağlamaktadır. Avrupa’daki moda pazarı ise, 2019’da 108,1 milyar dolar tutarındaki hacmiyle bu karşılaştırmanın üçüncü büyük pazarıdır. Avrupa’da moda alanında büyük çevrimiçi oyuncular Zalando, Vente Privee, Asos, Otto Group ve H&M’dir. 

Küresel bir bakış açısıyla bakarsak, macys.com moda ürünleri üzerinde uzmanlaşmış en büyük çevrimiçi perakendecidir. Macys’den sonra diğer büyük perakendeciler İngiltere’den Next ve ardından Almanya’dan Zalando’dur. 

Kolay bir iade süreci müşteri memnuniyetinin birincil anahtarıdır. Satıcılar için en iyi senaryo, marjları önemli bir seviyede tutmak için mevcut getiri oranlarını azaltmak olacaktır. Bu bakımdan büyük verinin şirketleştirilmesi ve müşteri alışveriş davranışlarının analizi umut verici bir yaklaşımdır. Ancak müşteriler birden fazla beden sipariş etme eğiliminde olduğu için iade oranları artmakta, moda ürünlerinde iade oranlarının şu anda %20 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumda daha fazla insan gücü ve depo alanı gerekmektedir. 

Moda sektörü, 2021 yılında 514 Milyar dolar geliriyle 2025 yılına kadar 684 Milyar dolar gelire ulaşarak moda e-ticaretinde en büyük kategori konumunda olmaya devam edecektir.

27,8 milyar dolar gelirle İngiltere, 2019’da AB’nin ilk 5’i arasında en büyük çevrimiçi moda pazarı oldu. 2025 yılında ise 29,9 milyar dolara çıkması beklenmektedir. İngiltere’yi sırasıyla Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya izlemektedir.

Almanya ve İngiltere 2019 yılında Avrupa’da online modaya en güçlü talebi göstermiştir. 

Almanya’nın 2019 yılında 43,1 milyon olarak tahmin edilen kullanıcı sayısı 2025 yılında 53,2 milyon kullanıcıya ulaşacağı düşünülmektedir. İngiltere ardından en çok kullanıcı sayısı Fransa ve İspanya’da görülmektedir.

Mobil alışverişin bu pazardaki en büyük itici güçlerden biri olduğu aşikardır. Sokağa çıkma yasakları ve bu süreçteki yeni teknolojilerin hayatımızın bir parçası olması sayesinde daha da güçlü büyüme oranları sağlanmaktadır. Daha gelişmiş ve kolay çevrimiçi hizmetler ile müşterilerin artışı doğru orantılı bir şekilde gerçekleşmektedir. E-ticaret hacminin böylesine arttığı bir düzen, bu alanda yeni düzenlemelerin de gelmesine ışık tutmaktadır ayrıca kişisel verilerin korunması, bilişim hukuku, e-ticaret hukuku, tüketici hukuku gibi birçok alanının da gelecekde kendisine kayda değer bir yer sağlayacağına işaret etmektedir.

Beliz Türkmen

Beliz Türkmen

Student Representative Moda Hukuku Enstitüsü

Ata Öküzcüoğlu

Ata Öküzcüoğlu

Student Representative Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore