Nike’ın Tescil Macerası - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Nike’ın Tescil Macerası

Amerikalı spor devi Nike, 2015 yılında yarattığı SNKRS uygulaması ile markanın en yeni ürünlerinden, en popüler etkinliklerine kadar birçok alanda tüketicilerine erişim sağlıyor. Markanın özel isimlerle gerçekleştirdiği iş birlikleri öncelikle bu platformda markanın takipçileriyle buluşuyor ve bu sayede SNKRS uygulaması ile üyeler yeni koleksiyona sahip olma şansı yakalayan ilk isimler oluyor. Ayrıca bu uygulamayla, tüketiciler diledikleri modelleri kendi zevklerine göre tasarlayıp tek bir tuşla sipariş verebiliyor.

Nike mobil uygulamalarla başladığı yeni serüveniyle her geçen gün tüketicileri etkilemeyi başarıyor ve yenilikleriyle spor dünyasındaki diğer markalara öncü oluyor. Öyle ki, markanın eski CEO’su Mark Parker açıklamasında, Nike’ın “beğenilen yeni modellerinin sürümleri için nihai hedef” olarak tanımladığı SNKRS uygulamasının 2019’da beklenilenden “iki kat daha fazla” talep gördüğünü belirtti.

SNKRS uygulaması görüldüğü gibi Nike için önemli bir rol oynuyor. İşte tam da bu yüzden, Nike’ın avukatı “SNKRS” ismi ile bağlantılı olarak bu yılın başında ABD Patent ve Marka Ofisi’ne (“USPTO”) tescil için dört marka başvurusu yaptı.

Nike’ın avukatları yaptıkları başvurularda:

  1. SNKRS ibaresinin markanın ayakkabı ve kıyafet koleksiyonlarında kullanıldığının,
  2. SNKRS uygulamasının Nike ürünlerini içeren çevrimiçi bir pazar haline geldiğinin altını çizdi ve SNKRS isminin marka ile bağdaştığını gözler önüne serdi.

Dört marka tescil başvurusunu Ocak ayı sonlarında tamamlayan Nike’a, USPTO’dan geçtiğimiz günlerde cevap geldi. USPTO’nun verdiği karara göre, bir ibarenin marka niteliği kazanarak tescil edilebilmesi için onu diğer ürünlerden ayıran bir özelliğe (ifade, sembol ve/veya tasarım) sahip olması gerekir. USPTO’ya göre “SNKRS” ibaresi tanımlayıcı bir özellik bulundurmadığından, marka “SNKRS” kelimesi üzerinde hak talep edemez. Fakat bu, “SNKRS” kelimesinin istenildiği takdirde diğer markalar tarafından serbestçe kullanılmasına olanak veriyor.

Uluslararası Marka Derneği göre, genel olarak değerlendirilen kelimeler markayla bağdaştırıldığı takdirde markanın tescil alabilmek için başvuru yapma hakkı vardır. USPTO’nun, tescil başvurusunu reddetmesinden sonra Nike‘ın avukatları henüz harekete geçmedi. Markanın avukatları “SNKRS” kelimesinin markayı temsil ettiği ve tüketicinin zihninde Nike’ı çağrıştırdığını kanıtlayabilirlerse tescil alma yolunda USPTO’dan olumlu bir geri dönüş alabilirler.

Bu, Nike’ın bir kelime üzerine tescil alma girişiminin ilk örneği değil. Hatırlarsanız marka 2019 Şubat ayında akıllı telefonlarla kontrol edilebilen ve şarj olabilen ayakkabılar üretti ve teknolojiyle sporun harmanlanması sonucunda ortaya çıkan bu yenilik çokça ses getirdi.

2019 Nisan ayına geldiğimizde, Nike piyasaya yeni sürdüğü bu akıllı ayakkabıları markalaştırmak ve “Footware” kelimesinin tescilini almak adına ABD Patent ve Marka Ofisine başvurdu.

Buna karşın, başvuruya ön yanıt olarak USPTO’nun inceleme avukatı, Nike’den, ‘Footware’ işaretindeki ifadenin yazılım ve donanımının [Nike’ın] ürünlerine uygulanıp uygulanmadığını belirtilmesini ve bu ifadenin “sanat terimi” olup olmadığını açıklamasını istedi. Nike’ın avukatları “Footware” kelimesinin bir sanat terimi olmadığını doğruladı. Nike’ın başvurusundan tam üç ay sonra bir üçüncü taraf, durumla ilgili “protesto mektubu” göndererek, Nike’ın terim üzerinde özel haklar talep etme girişiminin doğru olmadığını belirtti ve mahkemeye bununla ilgili delil sundu.

Bu isim Puma’ydı. Markaya tescil verilmemesi için, bir dizi kanıt bulan ve bunları dosyalayan marka, Nike’ın aleyhine bir yol izledi ve Ticari Marka Deneme ve Temyiz Kurulu‘nun (“TTAB”) iddiayı araştırmak adına 90 günlük uzatma kararı almasına neden oldu.

Özellikle spor giyim markaları arasında sıkça görülen yasal çatışmalar, bazen davaların farklı bir boyuta taşınmasına neden olabiliyor. Nike gibi, spor dünyasının önde gelen ismi olarak kabul edilen bir markanın, tescil girişiminden olumsuz bir geri dönüş alması, markanın şimdilerde yaptığı diğer başvurular üzerinde olumsuz bir etkisi olacak mı ya da Nike, bu sefer tescil başvurularından zaferle ayrılmayı başarabilecek mi? USPTO’dan geri dönüş gelene kadar konuyla ilgili sizin görüşlerinizi alalım.

içerik: Zülal AYYÜCE

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore