“New York Fashion Week” Marka Hakları Üzerindeki Güç Savaşını Kim Kazanacak? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

“New York Fashion Week” Marka Hakları Üzerindeki Güç Savaşını Kim Kazanacak?

“New York Fashion Week” ve “NYFW” marka haklarını (Council of Fashion Designers in America) CFDA’den 2001 yılında devralan IMG Worldwide LLC, son birkaç yıldır 2013’te Trisha Paravas tarafından defilelere ev sahipliği yapma üzerine kurulmuş olan Fashion Week Inc. (FWI) adındaki şirketle “NYFW” marka hakları üzerindeki güç savaşını sürdürüyor. Her sene şubat ve eylül aylarında IMG tarafından düzenlenen “New York Moda Haftası” ve ona bağlı markalardan, FWI’ın haksız çıkar sağladığı iddia ediliyor. IMG, FWI’ın “New York Moda Haftası” ile hiçbir bağlantısı olmadığını, dolayısıyla “New York Fashion Week” ve “NYFW”  isim haklarını kullanma hakkı olmadığı görüşünde.

Ağustos 2015 yılında, FWI’ın internet sitesinde IMG’nin sponsorluğunu yaptığı New York Moda Haftası etkinliğine benzer isim kullanarak bilet satışı yaptığı öğrenildi. IMG, bunun tüketici nezdinde karışıklığa neden olduğunu savunarak FWI’a bir ihtarname gönderdi ve tüketicinin aslında IMG tarafından düzenlenen etkinliğe bilet aldıklarını düşünebileceklerini söyledi. IMG’nin iddiasına göre, Trisha Paravas, ihtarnameye cevap olarak, FWI’ın marka haklarını satmayı ve sponsorlarını IMG’ye transfer etmeyi teklif edip ve FWI’ın taleplerini kabul etmemesi durumunda FWI’yi dava etmekle tehdit etti. IMG’nin teklifi kabul etmemesi üzerine Eylül 2015’te Trisha Paravas IMG ile uzlaşmaya karar verip internet sitesindeki isim karışıklığını düzeltti.

USPTO’ya (ABD Patent ve Marka Ofisi) “NYFW”ye benzer çok sayıda marka başvurusunda bulunan FWI Nisan 2016’da IMG’ye ihtarname gönderdi. Haziran 2016’da ise IMG’ye marka hakkına tecavüzden 10 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Sonuçlanması çok uzun sürmeyen davada her iki tarafın haksız olduğuna karar verildi. Dolayısıyla dava dosyası kapandı.

Aralık 2019’da IMG marka hakkına tecavüz, marka sulandırma ve haksız rekabetten FWI’ya dava açtı. Fakat, FWI yazdığı 44 sayfalık açıklamada öne sürülen bütün iddiaları reddetti ve NYFW boyunca düzenlenen etkinliklerle bağlantılı olan markaların (NYFW ve New York Fashion Weeek de dahil) kullanımının tüketiciler nezdinde karışıklığa yol açmadığını savundu. Ayrıca, FWI “New York Fashion Week” ve “NYFW” ticari markalarını 2013’ten beri kullandığını ve onca yıldır ilk defa IMG tarafından dava edildiğini ifade ediyor. Dahası NYFW gibi bir kavramın doğası gereği marka olmadığı ve hatta olamayacağı görüşünde.

Şubat 2020’de ise ilginç bir olay gerçekleşti. IMG’nin çalışanlarından biri Trisha Paravas’tan bir mail aldı. Mailde “Ben T. Paravas, New York Fashion Week Inc., yıllar önce bu adı kullananları dava edebilmek için planladım. IMG ve CFDA da planıma dahildi para kazanıp adımı duyurmak için.” Fakat daha sonra Bayan Paravas’a ulaşıldığında bu maili kendisinin atmadığını ve mail adresinin de kendisine ait olmadığını söyledi. Dr. Arnold’un raporuna göre IMG’ye gönderilen mail Bayan Paravas’ın diğer maillerdeki üslup ve tarzıyla uyuşmuyor. Yani mail başkası tarafından atılmış olabilir.

Sizce biri IMG tarafından açılan ve hala incelenmekte olan son davayı etkilemek amacıyla Bayan Paravas için tuzak kurmuş olabilir mi?

İçerik: Parmida Tekin

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore