Moda’nın Geleceği NFT’de Olabilir Mi? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Moda’nın Geleceği NFT’de Olabilir Mi?

Daha önce hiç “değiştirilemez token” diye bir şey duydunuz mu? “Grimed milyon dolarlara NFT satın aldı” veya “Beeple 69 milyon dolarlık bir NFT sattı” gibi haber başlıklarıyla karşılaştınız mı? Peki bunların hepsi aslında ne anlam ifade ediyor ve moda sektörüyle nasıl bir bağları var? Açılımı “Non-Fungible Token” olan; aslında fotoğraf, video, çizim gibi bir ögeyi temsil edebilen ve bir tür kripto para sayılan NFT, daha çok dijital sanat satın almak için kullanılır ve yukarıda da belirttiğim gibi başka bir şey ile değiştirilemez.

RTFKT stüdyo ve dijital sanat yapan 18 yaşındaki Fewocious’un yaptığı iş birliğinden doğan proje, NFT’nin kapılarını moda sektörüne de açtı. Bu proje kapsamında, 621 çift ayakkabı yaklaşık 3,1 milyon dolara satıldı. Bu ayakkabıların hepsi, birer dijital varlık olarak satıldı. Yalnızca dijital bir değer olan bu ayakkabılara müşteriler ne dokunabildi ne de fiziksel anlamda sahip olabildi (Nanada, 2021). Kulağa tuhaf gelse de bu, aslında “Bitcoin” ve “Ethereum” gibi diğer kriptolara benziyor. Nasıl ki bu kriptolara para verip satın alıyor fakat göremiyor veya dokunamıyorsak NFT için de aynısı söz konusu. Aradaki tek fark, NFT’nin para yerine obje olması.

NFT, Blockchain üzerinde kaydedilip takip edilebildiği için taklitçiliğin önüne geçmeye yardım ediyorsa da sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla uyum içerisinde olduğunu söylemek mümkün değil. Nanda’ya göre, dijital paralar çok fazla enerji üretiyor. Örneğin Bitcoin ile yapılan işlemler için bir yıl boyunca gereken enerji, Arjantin’in tamamının kullandığından çok daha fazla. Bunun gibi örnekleri, moda sektörünün bir yandan sürdürülebilir bir gelecek için savaştığı gerçeğiyle birlikte değerlendirdiğimizde, NFT’nin yaygınlaşmasıyla doğacak sonuçların, moda sektörünün güncel misyonuna ters düşecek nitelikte olduğu görülüyor.

NFT’nin kullanımına ilişkin çarpıcı bir başka örneği de mart ayında, New York’ta, 300’den fazla sanatçının eserinin sergilendiği ilk fiziksel NFT sanat sergisi olarak verebilirim. Bu sergide yer alan sanatçılardan biri de dijital sanatla uğraşan, resimlerini çoğunlukla photoshop kullanmadan oluşturan ve Instagram sosyal medya platformunda 4 milyondan fazla takipçisi olan Ellen Sheidlina idi.

Peki acaba NFT, moda sektörünü nasıl etkileyecek? NFT’nin moda sektöründe ana rolü üstlenmesi, moda sektörünün NFT etrafında şekillenmesi mümkün mü? Hukukun temel ilkelerinden olan belirlilik ilkesine uymayan, somut olarak elimizde tutmamız dahi mümkün olmayan NFT dolayısıyla çıkabilecek hukuki ihtilafların nasıl çözülebileceği, NFT alacaklarının nasıl tahsil edilebileceği, borçluların temerrüdü halinde bu durumun yaratacağı zararların nasıl tespit ve tazmin edilebileceği gibi hususlar ise NFT’den bahsederken düşünülmesi gereken çok önemli konulardan sadece birkaçı. NFT, moda sektöründe kendisine yer bulsa da bulamasa da hukuki düzenlemelere konu olması gerektiği açıkça görülüyor.

Parmida Tekin

Parmida Tekin

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore