Moda Sektörünün Geleceği Blockchain Teknolojisinde Olabilir Mi? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Moda Sektörünün Geleceği Blockchain Teknolojisinde Olabilir Mi?

2016 yılında ilk kez giysiler, etiketlerinde kendileri hakkında bilgi edinmemizi sağlayan barkodlara yer vermişti. Nasıl mı? Blockchain teknolojisi ile!

Blockchain; bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde kaydedip depolamaya yarayan bir teknolojidir. Bu teknolojinin moda sektöründe kullanılması; bir giysinin üretimi sırasında geçtiği bütün aşamalar hakkında tüketicilerin derinlemesine bilgiye sahip olmasını sağlıyor.

Bağımsız bir moda markası olan Babyghost, “BitSe” şirketine bağlı olan blockchain platformu VeChain ile iş birliği yaparak 2017 yılı için ilkbahar-yaz koleksiyonu hazırlamış ve birlikte Şanghay’da düzenlenen moda haftasına katılmışlardı. Bu iş birliği aynı zamanda blockchain teknolojisi ile modanın da ilk buluşması olmuştu. Babyghost ile VeChain’in hazırladıkları bu defile, insanların telefonları aracılığıyla kıyafetleriyle etkileşime geçebilecekleri fütüristtik bir bakış açısıyla hazırlanmıştı. “BitSe”nin COO’su Sunny Lu’ya göre “Blockchain dünyayı değiştirebilir.” Bu nedenle de misyonları, gelişen teknolojiyi ve bununla birlikte değişen ticari uygulamaları tüketiciler için eğlenceli bir hale getirmek.

Günümüzde, lüks moda markaları blockchain teknolojisini, ürünlerinin orijinalliklerini kaydetmek ve kanıtlamak için kullanır oldular çünkü taklitçilik, markalara yılda 450 milyar dolar kaybettiren büyük bir sorun olmaya başladı (Kesller, 2019). Buna bir örnek; geçtiğimiz ocak ayında, Kering Grup’a ait lüks bir saat markası olan Ulysse Nardin’den geldi. Ulysse Nardin, blockchain teknolojisini dijital garanti belgelerinin orijinalliğini kanıtlamak için kullanmaya başladı. Kering Grup’un kıdemli sürdürülebilir inovasyon müdürü Christine Goulay’ın dediğine göre oluşturdukları bu sürdürülebilir stratejiye “Crafting Tomorrow’s Luxury” adını vermişler. Buna ek olarak, Kering Grup’un en büyük rakiplerinden biri olan LVMH de bünyesinde bulunan markaların blockchain teknolojisine başvurduklarını ve tıpkı Kering Grup gibi taklitçiliğin önüne geçmek için bu teknolojinin özelliklerini daha da geliştirmek istediklerini belirtti.

Bu örneklerde de görüldüğü gibi blockchain; özellikle lüks moda markalarının, ürünlerinin orijinalliklerini korumaları ve doğrulamaları için başvurdukları etkili bir yol.

Peki sizce bundan sonraki aşamalarda blockchain teknolojisinin kullanımı neye evrilecek, moda sektöründe başka hangi alanlarda karşımıza çıkacak?

Parmida Tekin

Parmida Tekin

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore