Moda Sektöründe Yeni Devir: Vegan Moda Haftası - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Moda Sektöründe Yeni Devir: Vegan Moda Haftası

Başlığı okuduktan sonra “Moda haftasının veganı mı olur?!” dediğinizi duyar gibiyim. Bu sene, moda sektöründe sürdürülebilirliğin ve etiğin önemini kabul eden tasarımcıların buluşma noktası olan Vegan Moda Haftası ikinci organizasyonuyla dönüşünü kutladı. Bu yılın temasını, günümüzün en hassas konularından biri olan “Expansion” şeklinde belirleyen tasarımcılar, görülmeye değer koleksiyonlar yarattı. “Fast fashion” dediğimiz hızlı moda sektörünün çığ gibi büyümesini ve sosyal medyanının tüketimi körükleyen etkisini her geçen gün üzerimizde daha fazla hissediyoruz. Dijital bir çağda yaşarken, moda sektöründe sürdürülebilirliğe yönelik bir yaklaşım benimsemek ve bu amaçla harekete geçmek büyük bir çağrı başlatmak demek. 

Ekim’in ilk haftasında gerçekleşen Paris Moda Haftası’nda gözlerimizi kamaştıran defilelerin arkasında bu çağrılardan biri vardı. Etkinliğin, görünmeyen yüzünde Opera’da PETA aktivistlerinin gerçekleştirdiği protesto yatıyordu. Markaların üretimde hayvan kürkünü kullanmasına karşı ayaklanan aktivistler, “Paris Moda Haftası Vegan Olmalı!” pankartlarıyla seslerini duyurdular, hayvan maskeleriyle dolaşarak çağrılarına tepki bulmaya çalıştılar. 

Öyle ki artık, bu ve bunun gibi birçok ayaklanmaya karşı moda sektörü de sessiz kalmıyor. Hatta, bazı markalar yıllardır süregelen marka kimliklerini değiştiriyor. Örneğin, Saint Laurent’in ana şirketi Kering, gelecek yıldan itibaren markanın kürk kullanarak giysi tasarlamayı bırakacağını duyurdu. Sadece 2021 yılında Kering’e 100 binden fazla mektup gönderen ve Saint Laurent mağazalarının önünde protesto gösterileri yapan PETA aktivistleri, on yıldır süren mücadelenin ardından alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını duyurdu.

Vegan Moda Haftası etkinliğinin kurucusu ve direktörü Emmanuelle Rienda, markaların bu konu özelindeki gelişimini şu sözlerle değerlendiriyor: Sağlık krizinin sonrasında dünyamız, büyük bir değişim sürecinin içerisine girdi. Bakış ve görüş açımızın her yönden farklılaştığı dönemlerden geçtik, haliyle markaların stratejilerinde değişim gözlemlemek beklediğimiz bir sonuçtu. Buna karşı biz de ikincisini düzenlediğimiz Vegan Moda Haftası ile çağrıda bulunmak istedik. Biz hayvan haklarını koruyan, onların ekosistemdeki değerini savunan bir neslin sesini temsil ediyoruz. Değişime bu denli ilham vermek ve insanlara bunu aşılamaya çalışmak çok değerli!”

Emmanuelle Rienda’nın açılış konuşmasının ardından, dünyanın dört bir yanından tasarımcılara ev sahipliği yapan organizasyondaki markalardan biri olan Sylven New York’un kurucusu Casey Dworkin de “2017’de ilk kez markete girdiğimizde, manzara farklıydı. Sürdürülebilirlik ihtiyacımızı karşılayan vegan malzeme türleri, henüz mevcut değildi. Ama şimdi, dört yıl sonra, elma atıklarından yapılan imzalı derimiz, buğday ve mısırdan astarlarımız ve Hindistan cevizi kabuğundan tabanlıklarımızla inanılmaz ayakkabılar üretebiliyoruz.” sözleriyle ilham veren bir açıklama yaptı. 

Vegan Moda Haftası’nın yarattığı etki ve markaların değişen tutumuna baktığımızda büyük, küçük demeden moda sektöründe kürk devrenin kapandığını, hayvan derisinin yerini mantar ve kaktüs gibi bitki bazlı malzemelere bıraktığını görüyoruz. Modada yeni çağ olarak nitelendirilen vegan kıyafet devri, dileriz daha fazla markaya ilham olmaya devam eder. 

Zülal Ayyüce

Zülal Ayyüce

Co-Founder I Law Fashion

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore