Moda Sektöründe M&A'ler - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Moda Sektöründe M&A’ler

Moda sektörü, son yıllarda büyük bir değişim sürecinden geçmekte. Eskiden, pazarda aşırı bölünme yapısı, daha küçük aile işletmeleri egemendi ve şirketler, son kullanıcılardan ziyade toptancılara satış yapmaktaydı. Ancak son zamanlarda; dünya çapında artan konsolidasyon ve pazar büyümesi, uluslararası lüks şirketlerin doğumunu beraberinde getirdi. Nispeten yakın zamanda ise sistematik sokağa çıkma kısıtlamaları ve salgının etkisi ile markaların artık toptancılara bağımlı olmadığı bir e-ticaret devrimine yol açtı. Şimdi de bu etkilerin peşinden koşan moda ve hazır giyim, küresel ekonominin en büyük sektörlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta.

Birleşme ve satın alma yoluyla büyümek isteyen şirketler, pazardaki konumlarını güçlendirmek için stratejik yatırımcıları ve dikey yönde büyümeleri tercih etmişlerdir. Bu arada bazıları da rakipleriyle rekabet etmek yerine onları satın alarak konglomera birleşmeleri gerçekleştirmiştir. Girişim sermayeleri ve özel sermaye fonları; diğer şirketlerin ve moda start-up’larının özellikle sürdürülebilirlik alanlarında, son on yılda muazzam yatırımlar çekmeye yardımcı olan diğer aracılar haline geldi. (Detaylar için, “Sürdürülebilir Modanın Örnek Çevre Dostu Markaları” başlıklı haberimize tekrar göz atabilirsiniz.)

Kasım ayında, Cartier’in ana şirketi Richemont, lüks moda perakende platformu Farfetch ve Çinli e-ticaret devi Alibaba’yı birbirine bağlayan 1,15 milyar dolarlık bir anlaşma açıklandı. “Lüks markalara Çin pazarına daha fazla erişim sağlamaya” odaklanan bu ittifak, moda sektöründeki devler arasında potansiyel bir M&A işlemi olması dolayısıyla üzerine, büyük çapta dikkat çekti.

“Titanların İttifakı”nın duyurulmasından sadece günler önce, LVMH ve Tiffany & Co’nun, davalarında uzlaştıklarını ve şimdi 15,8 milyar dolar karşılığında anlaşma şartlarını yerine getirebileceklerini açıklamışlardı. LVMH grubunun, Tiffany & Co.’nun mutlak çoğunluk hissesini (%100) alması gündemdeyken açıkladıkları anlaşmaları uyarınca şimdi, Tiffany & Co.’nun, LVMH çatısı altında yer alması söz konusu. (Dava sürecine ve anlaşmaya ilişkin detaylı bilgiyi, “Tiffany & Co. Ve Lüks Tüketimin Öncüsü Louis Vuitton Karşı Karşıya” başlıklı haberimizde bulabilirsiniz.)

Yukarıda belirtilen gelişmeler de göz önünde bulundurularak, aşağıda LVMH’in Tiffany & Co.’yu devralmasına kadar uzanan güncel M&A işlemleri sunulmuştur:

25 Mart 2021; Made in Italy Fonu, Dondup’u Satın Aldı

Made In Italy fonu, bir milyar euronun altında piyasa değeri olan halka açık İtalyan şirketlerine yatırım yapıyor. Fonlarında kaldıraç kullanmıyorlar ve kısa pozisyonları yok. Ayrıca sadece piyasa riskinden korunma amacıyla vadeli işlemler ve opsiyonlar kullanır. Bu da Dondup’un yarattığı FAVÖK’e odaklanmadıklarını, ancak pazardaki büyüme fırsatlarına ağırlık verdiğini gösteriyor. Fon ayrıca İtalyan sokak giyim markası GCDS’de de çoğunluk hissesine sahip.

8 Mart 2021; Exor Group, Louboutin’in %24 Oranında Hissesini Satın Aldı

Exor Group, Hollanda merkezli bir yatırım grubudur ve İtalyan Agnelli Ailesi tarafından yönetilmektedir. Exor Group; 13,5 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ve Grup, 640 milyon Dolar karşılığında Louboutin’in %24 hissesini satın alacak.

5 Mart 2021; Margiela’nın Sahibi OTB, Jil Sander’ı Satın Aldı

Bir Japon giyim şirketi olan Onward Holdings; Jil Sander’ı, Renzo Rosso’nun Diesel, Maison Margiela, Marni, Amiri ve Viktor & Rolf’un sahibi olan lüks işletmesi OTB’ye satmayı kabul etti. İşlemin finansal detayları hala gizli tutulmaktadır.

9 Aralık 2020; Exor Group, Shang Xia’yı Satın Aldı

Ferrari’nin sahibi Exor Group, “Shang Xia’ya rezerve edilmiş bir sermaye artışı yoluyla yaklaşık 80 milyon euro yatırım yapacağını ve şirketin en büyük hissedarı haline geleceğini” söyledi. Exor’a göre, “geliştirilmesinin ilk aşamasında Shang Xia’ya başarıyla eşlik eden” Hermès; Exor ve Shang Xia ile birlikte önemli bir hissedar olarak kalmaya devam edecek.

7 Aralık 2020; Moncler, Stone Island’ı Satın Aldı

İlk olarak geçen yılın aralık ayında açıklanan, 2021’in mart ayında da uygulamaya geçen anlaşmaya göre; Moncler’a, Stone Island ve ana şirketi Sportswear Company S.p.A.’nın (SPW) tam mülkiyeti verilecek. Bu satışın fiyatı ise 1,15 milyar euro değerinde.

9 Kasım 2020; VF Corp, Supreme’i 2,1 Milyar Dolara Satın Aldı

Amerikan merkezli grup, Supreme’i 2,1 milyar dolara satın aldığını açıkladı, bu da markanın FAVÖK’ünün 15 katının biraz altında. Anlaşma, mevcut Supreme yatırımcıları The Carlyle Group ve Goode Partners’ın markadaki hisselerini satacağını görecek. Etiketin kurucusu James Jebbia ve markanın üst düzey liderlik ekibi, New York’taki genel merkezinde şirkette kalacak.

Ata Öküzcüoğlu

Ata Öküzcüoğlu

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore