Moda Markalarına Büyük Tehdit: Cybersquatting - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Moda Markalarına Büyük Tehdit: Cybersquatting

“Cybersquatting” saldırısının, sadece en ünlü markalar için değil faaliyete yeni başlayan teşebbüsler için de büyük bir tehdit olduğunu biliyor muydunuz? Veya bu saldırı ile marka hakkına tecavüz davalarında ne kadar sık karşılaşıldığını?  İnternetin yaygın kullanımı üzerine pandemi dolayısıyla karantinanın da eklenmesiyle online alışverişe talebin iyice artması; markaları, internet sitelerine “cybersquatting” saldırılarının sebep olabileceği zararları engellemek için daha önce eşi benzeri görülmemiş sağlamlıkta altyapılar geliştirmek durumunda bıraktı. 

Peki, “cybersquatting” nedir? “Cybersquatting”; en ünlü markalardan sektöre yeni girmiş olanlara kadar çeşitli markaların adları ile yaratılan bir algoritma aracılığıyla bir internet sitesi adı yaratmak, bu adı kayıt altına almak ve kullanmaktır. Başka markaların marketteki tanınırlığı veya kârları kötü niyetle kullanılarak bu yolla haksız fayda sağlanmaya çalışılmaktadır. Ortalama tüketici zihninde yanılgı yarattıkları için bu saldırganlar, kendi ürünlerinin ticaretini başka markaların adlarını kullanarak yaparken marka hakkına ciddi ölçüde tecavüzde bulunmaktadırlar.

“Cybersquatting” saldırısına hedef olan iki yeni kurulmuş marka örnek verilebilir: 2015’te kurulan Amerika menşeli elektronik sigara firması Juul ile 2012’de adını duyuran Fransız lüks moda markası Jacquemus. Juul, 5 yıldan kısa sürede yüksek miktarda kâr elde etmeyi ve elektronik sigara tüketicileri arasında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlık kazanmayı başarmıştır. Öte yandan Jacquemus de ürünlerini kullanan ünlüler sayesinde (Selena Gomez, Kim Kardashian, Bella Hadid ve Kylie Jenner dahil olmak üzere) popülerlik kazanmış ve 2017’den itibaren her sene satışlarını ikiye katlamayı başarmıştır. Bu markaların hızlı ve sağlam büyümeleri, kaçınılmaz olarak kötü niyetli “aktörler”in dikkatini çekmiş, bu kişiler de kendi internet sitelerinin algoritmalarında Juul ve Jacquemus markalarını kullanmak suretiyle online satışlarında bu markaların tanınırlığından yararlanma ve kendi ürünlerini sanki bu markaların ürünleri gibi satma girişiminde bulunmuşlardır.

JACQUEMUS

Özellikle Jacquemus tarafından Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü’nün önüne getirilen uyuşmazlıklar ve Örgüt’ün dahli, moda hukuku alanında uluslararası ortamda “cybersquatting” saldırılarına gösterilen hassasiyeti gözler önüne sermektedir. Uyuşmazlıklarla ilgili olarak Örgüt; kendilerini, Jacquemus adı altında hareket ediyormuş gibi göstererek tüketici algısını yanıltmaya yönelen kötü niyetli bireyler tarafından kurulan internet sitelerinin Jacqemus’e devrine karar vermiştir. Jacquemus örneğinden anlaşılacağı üzere “cybersquatting”, markalar için bir başka tehdit halini almış durumdadır ve marka hakkının bu yolla gerçekleştirilen tecavüzlerin mağduru olmaması adına marka yöneticilerinin konuya daha fazla önem atfetmeleri gerekmektedir. 

İçerik: Söğüt Atilla

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore