Moda Markaları Fashion Week’e Hazır. Peki ya, New York Mahkemelerine? - I LAW FASHION
Yukarı

Moda Markaları Fashion Week’e Hazır. Peki ya, New York Mahkemelerine?

Dünyanın önde gelen moda haftalarından biri olan New York Moda Haftası geçen pazartesi itibariyle başladı. Peki, bu haftada koleksiyonlarını sergileyen dünyaca ünlü moda tasarımcılarının moda hukuku bazında ne gibi uyuşmazlıklar yaşadığını biliyor musunuz?

Christian Siriano vs. M&A Imports

İyi kaleme alınmış tüm marka lisans sözleşmelerinde ‘’kalite kontrolü’’ olarak adlandırılan, marka sahibinin itibarını korumaya yönelik lisans alanın uymak zorunda olduğu asgari şartları içeren hükümler yer alır. M&A Imports, aralarındaki lisans anlaşmasını süresinden önce feshettiği için Siriano’ya karşı 10 milyon dolarlık dava açmasının üzerine Christian Siriano da sözleşmeyi feshetme hakkının olduğunu ve lisans sahibi M&A Imports’un düşük kalitede ürünler ürettiğini ve ayrıca sözleşmeyi sona erdirmesine rağmen Christian Siriano markasını taşıyan ürünler satmaya devam ettiğini ileri sürdü.

Paparazzi vs. Monse

Jennifer Lopez’in Monse tasarım bir elbise giymiş olduğu ve paparazziler tarafından çekilen bir fotoğrafı Monse kendi Instagram sayfasında paylaşınca söz konusu fotoğrafı çeken fotoğrafçı Carlos Vila telif haklarının tecavüze uğradığı ve Amerikan Telif Kanunu’nun da ihlal edildiği iddialarıyla Monse karşı dava açtı. Monse ise, Federal Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu’nun 68. maddesi uyarınca Vila’ya 10.000 $ karşılığında bir teklifte bulundu.

Longchamp vs. Home Goods and Accessory Retailers

Fransız lüks giyim ve aksesuar markası Longchamp, marka ve tasarım patenti tesciline sahip ünlü Le Pliage çantasına benzer tasarımda cüzdan ve el çantası sattıklarını iddia ederek ev eşyaları perakendecisi Bed Bath & Beyond ve aksesuar perakendecisi Laila Rowe’ a karşı NY Bölge Mahkemesi’nde dava açmıştı. Longchamp, satışlarında 1 milyon doları aşkın kayıp yaşadığını ve bu şirketlerin patent ve marka ihlali gerçekleştirdiklerini öne sürmüştü.

Naeem Khan vs. J. Crew

Bilindiği üzere tasarımlar ve modeller telif hukuku veya bazen de marka hukuku ile korunmaktadır. Michelle Obama ve Kate Middleton gibi isimleri giydiren tasarımcı Naeem Khan, Facebook sayfası üzerinden kendisine ait tasarım, desen ve renkleri taşıyan bir elbise üreten özel perakende şirketi J. Crew’i suçlayıcı bir mesaj yayınladı. Bununla birlikte Khan, herhangi bir hukuki yola başvurmadı.

Twitter Users vs. Michael Kors

Geçtiğimiz yıl NYFW’de Kors, Meksikalılar ve Latin Amerikalı gençler tarafından giyilen ve jerga veya Baja jackets olarak adlandırılan kıyafetlerin geleneksel tasarım ve desenlerine çok benzer izler taşıyan kıyafetlerin yer aldığı ilkbahar yaz koleksiyonu ile sahne almıştı. Bu durum birçok twitter kullanıcısı tarafından hoş karşılanmadı ve Kors, kültürü kendine mal etme ile suçlandı. Kültür yağmacılığı da diyebileceğimiz ‘’cultural appropriation’’, bir toplumun geleneklerinin, uygulamalarının, fikirlerinin onaylanmayan ve hoş karşılanmayan bir şekilde dönüştürülmesi veya kullanılmasıdır.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore