Moda Fotoğrafçıları Tarafından Çekilen Fotoğrafların Telif Hakkı Kime Ait? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Moda Fotoğrafçıları Tarafından Çekilen Fotoğrafların Telif Hakkı Kime Ait?

Moda tasarımcısı Elie Tahari sokak stili ve moda fotoğrafçısı olan Mark Iantosca’nın Şubat 2019 tarihinde çekmiş olduğu fotoğrafı yeniden yayınladı. Fotoğraftaki stilist Lin Niller Huynh’un baştan aşağı Elie Tahari markası giymiş olması Tahari’ye karşı telif hakkı ihlalinden dava açılmasını engellemedi.

Dava konusu, Iantosca’ya ait olan profesyonel fotoğrafların izinsiz çoğaltılması ve Lin Niller’ın telif haklarıyla korunan bir fotoğrafının halka açık olarak sergilenmesiydi. Iantosca, fotoğrafı çeşitli sosyal medya sitelerinde yetkisiz ve lisanssız şekilde herkese açık olarak sergilemek, dağıtmak ve / veya kullanmanın telif haklarını ihlal ettiği yönünde Mayıs 2019’da New York federal mahkemesinde Elie Tahari aleyhinde şikayette bulundu.

Tahari, sosyal medyada fotoğrafların yeniden yayınlamasının olağan başka bir deyişle sıradan hale geldiğini bu nedenle yasal olduğunu, kullanımın adil olduğunu ve Iantosca’ya atıfta bulunduğu için kullanımın telif hakkı ihlali olmadığını ekleyerek savunmasını yaptı.

Fotoğrafın tekrar paylaşılmasının ticari ve reklam amaçlı olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından Tahari’nin adil kullanım savunması reddedildi.

Tahari’nin diğer savunması ise şirketin fotoğrafı kullanmasının ‘’de minimis’’ olduğuydu. De minimis, Latincede ‘’önemli değil’’ anlamındadır. Lex non curat de minimis cümlesinin kısaltılması olup yasa teferruatla ilgilenmez anlamına gelir. Başka bir deyişle de minimis kuralı göz ardı edilebilir, hoş görülebilir manasındadır.  

De minimis savunması yapılabilmesi için Iantosca’nın telif hakkıyla korunan eserinin ancak eser yalnızca kısa bir süre görünür ve daha sonra odak dışı kalması durumunda uygulanabilir.

Fotoğrafın yaratıcısı Iantosca fotoğrafın telif hakkı dahil fotoğrafın hak, mülkiyet ve menfaatlerin tek sahibidir. Elie Tahari ise fotoğrafı internet sitesinde hem lisans almadan yayınlamış hem de yayınlamak için Iantosca’dan izin almamıştı. Tahari’nin bu eylemi Iantosca’nın haklarının ihlaline yol açtı.

Bunun üzerine Iantosca ise tazminat talebinde bulundu. Telif hakkı ihlalinden doğan her türlü kayıp ve zararlar ile Tahari’nin bu eylemi sonucu elde etmiş olduğu haksız kazançları kapsayacak şekilde 150.000 Amerikan Dolarına kadar tazminat istemi bulunmaktadır.

Elie Tahari gibi şirketlerin, uzmanlaşmış fotoğrafçıların eserlerini sosyal medya üzerinden yeniden yayınlamalarının kazançlı olduğu ve tanıtımı yüksek seviyeye çıkaracağı düşünülse de bunu yapmanın kazançtan çok ciddi tazminatlar ödeme sonucunu doğurabileceğini  görüyoruz.

İçerik: Beliz Türkmen

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore