Nirvana, Markasını Kaybetme Riskiyle Karşı Karşıya - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Nirvana, Markasını Kaybetme Riskiyle Karşı Karşıya

1991’de çıkardıkları “Nevermind” albümüyle müzik dünyasında büyük yankı uyandıran ABD’li grunge müzik grubu Nirvana ile moda dünyasında adını duyurmuş olan Marc Jacobs arasındaki 2018’den beri devam eden davada önemli gelişmeler oldu. Bu son gelişmeleri iyi kavrayabilmek açısından dava konusu olayı ve dava sürecini hatırlamakta fayda var.

2018’de Nirvana LLC, Marc Jacobs’a karşı açtığı davada marka ve telif haklarının ihlaline ve haksız rekabet hükümlerine dayanmıştı. İddia edilen telif ve marka hakkı ihlaline konu olan işaret Nirvana grubunun hayatta olmayan üyesi Kurt Cobain tarafından 1991’de tasarlandığı ve o zamandan beri müziklerini yansıttığı ileri sürülen “Gülen Yüz” tasarımı. Nirvana, yapmış olduğu lisans sözleşmeleriyle söz konusu tasarımın çok sayıda tişört, şapka, çanta, cüzdan gibi eşyaların üzerinde kullanıldığını ve Marc Jacobs yüzünden bu lisans sözleşmelerinin değerinin de düştüğünü ileri sürmüştü. Ayrıca Marc Jacobs’ın davaya konu olan ürünlerinin sergilendiği “Bootleg Redux Grunge” koleksiyonunun reklamını yaparken Nirvana grubunun şarkı sözlerini kullanmasının tüketicinin bu marka ile Nirvana’yı bağdaştırmasına kasıtlı olarak neden olmak istediğine bir kanıt olduğunu iddia etmişti.

Nirvana’nın telif ve marka haklarının ihlal edildiği iddiasına karşılık Marc Jacobs bu iddiaları gerekçelerini açıklayarak reddetti. Nirvana’nın telif haklarının ihlal edildiğine dair iddiasının geçerli olmadığını çünkü Nirvana’nın “Happy Face” tasarımının Kurt Cobain tarafından yapıldığını ama Nirvana LLC adına tescil edildiğini dolayısıyla geçersiz olduğunu ileri sürdü. Mahkeme ise bu iddiaları yerinde bulmadı ve 1993 yılında yapılan tescil işlemi ile bu hakkın Nirvana’ya geçtiğini belirtti. Nirvana ayrıca tüketicilerin zihninde karışıklık oluşturacak herhangi bir durumun söz konusu olmadığını ileri sürdü. Çünkü Nirvana’nın gözleri X şeklinde olan gülen yüz tasarımına karşılık Marc Jacobs’ın baş harfleri olan “M” ve “J” harflerinin göz yerine kullanıldığı gülen yüz tasarımının tüketicilerin zihninde bir karışıklık yaratmayacağını, ayırt ediciliğin mevcut olduğunu iddia etti. Fakat mahkeme bu iddiayı da yerinde görmedi, gerekçesinde iki tasarımda kullanılan renkler, yüzün kıvrımlı yapısı ve ifadelerin dil çıkarması bakımından oldukça benzer olduklarını belirtti. Mahkeme marka hakkı ihlali bakımından ise Nirvana’nın 25 yılı aşkın süredir “Happy Face” işaretini hem müziğinde hem de ticari mallarında kullandığını, dolayısıyla Marc Jacobs’ın bu kullanımının ortalama tüketicinin kafasında karışıklığa yol açacağını belirtti.

Bu gelişmelerden sonra Marc Jacobs, Nirvana ile aralarındaki bu son derece çekişmeli davayı daha da ateşlendirecek hamlesini yaptı. Bu davayla ilişkili ayrı bir dava açan Marc Jacobs, Nirvana’nın gözleri X şeklinde olan gülen yüz markasının tescil edilemeyecek nitelikte olduğunu iddia etti. Gerekçelerinde bu işaretin marka olarak tescil edilemeyecek, evrensel bir işaret olduğunu ve ayırt ediciliği bulunmadığını belirtti. Aynı zamanda Nirvana tarafından bir marka olarak değil süs olarak kullanıldığını ileri sürdü. Eğer bu işaret marka olarak tescil edilirse üçüncü kişilerin bu kadar evrensel bir sembolü kullanmalarının engelleneceğini, dolayısıyla haksız bir durum ortaya çıkacağını ekledi. Gülen yüz sembolünün ancak bir süs niteliğinde kullanılabileceğini, bir marka olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek Nirvana’nın 25 yılı aşkındır kullandığı bu işaretin tescil edilemeyecek nitelikte olduğunu ifade etti. Henüz karşı tarafın iddiaları ve mahkemenin kararının ne olduğunu bilmediğimiz bu son gelişmeler bakımından siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Nirvana, “Happy Face” işaretini kullandığı X şeklindeki gözler ve kıvrımlı hatlar ile ayırt edici hale getirmiş denilebilir mi?

Bitirmeden son bir gelişmeden daha bahsetmenin davanın seyrinin değişme ihtimali nedeniyle önemli olduğunu düşünüyoruz. Sanat direktörü Robert Fisher, Marc Jacobs ve Nirvana arasındaki davaya katılmak istediğini çünkü “Happy Face” tasarımının aslında kendisine ait olduğunu iddia etti. Bu tasarımın Kurt Cobain’e ait olduğu ileri sürülürken ortaya atılan bu iddianın doğru olması ihtimalinde sizce davanın seyrinde ne gibi değişiklikler yaşanacak?

İçerik: Ülkü Özkürkçü

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore