Kürke Şiddetle Karşı Çıkan 5 Lüks Moda Markası - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Kürke Şiddetle Karşı Çıkan 5 Lüks Moda Markası

Kürk kullanımı moda sektörünün parmak bastığı güncel konulardan biridir. Özellikle son dönemde, sosyal medyanın gündemine oturan “Save Ralph” kısa filminden sonra markaların üretim aşamasında bir değil iki kere düşünmesi gerekiyor. Bu nedenle insanların doğaya verdiği zarar konusunda, bilinçlenmeye ihtiyacımız olduğu bir dönemdeyiz. Küresel çapta, örgütlerle beraber moda evleri de sektörün karanlık yüzü haline gelen kürk kullanımı ile ilgili taraflarını göstermeye başladı. Bazıları karşıt hareketleri görmezden geldi bazıları ise “Kürke Son!” diyerek kürkten vazgeçme kararı aldı. Geleceğimizi korumak ve yeni jenerasyonlara daha etik, sürdürülebilir ve bilinçli bir dünya modeli sunmak bizim elimizde! Asıl başlığa geçmeden önce, kürk sanayisinin nerede doğduğunu ve kitlelere nasıl yayıldığından söz edelim. 

Dokuz Eylül Üniversitesi, “Kürk Modası, Kürk Karşıtı Hareketler ve Modaya Etkileri”* makalesinde belirtildiği gibi, hayvan kürkü 1960’lı yılların başından beri markalar tarafından farklı şekillerde işlenerek kullanılıyor ve bu da günümüzde “kürk sanayisi” adını verdiğimiz geniş bir sektörün oluşmasına sebebiyet veriyor.

Moda da kürkün doğuşu, I. ve II. Dünya Savaşı Dönemi’ne dayanmaktadır.  Zira kadınlar o dönemde; kürkün içinde kendilerini güçlü hissediyorlar, kürk bir parçaya sahip olmak için varlarını yoklarını ortaya koyuyorlardı. Kürkün yükselişi ise, 1962 yılında Jacqueline Kennedy’nin Oleg Cassini tasarımı leopar desenli ceket takım giymesiyle oldu. Flaşların odağı olan parça öyle çok konuşuldu ki, o dönemde kadınların aynı tasarıma sahip olma isteğinden dolayı 250.000’e yakın leoparın avlandığı tespit edildi. Jacqueline Kennedy’nin ardından Elizabeth Taylor, “Butterfield 8” filminin bir sahnesinde uzun paltosu ile beyaz perdede boy gösterdiğinde kürke olan talep hiç olmadığı kadar arttı. Ünlü simaların kürk kullanıyor olması, kadınların var olan arzusunu besliyordu.

Kürk karşıtı hareketlerin ne zaman başladığını soracak olursanız, kürkün daha doğuş evresinde başkaldırı sesleri duyuluyordu. 1950 ve 1960’lı yıllarda kürke olan yoğun talep üzerine var olan tepkiler ikiye katlandı. Kuruluşlar, örgütler, direniş çağrıları bu konuda farkındalık algısı oluşturmak için canla başla mücadele ediyordu. Güncel verilerle, dünya genelinde yayınlanan raporlara göre, yıl içerisinde kürk için öldürülen hayvanların sayısı 1 milyar sınırında ve artık sadece tilkiler, vizonlar, vaşaklar, leoparlar değil; tavşanlar, kediler ve köpekler de öldürülüyor.

Dünyanın en büyük hayvan hakları savunucularından PETA, hayvanların insanlık dışı eylemlere maruz kalmasını protesto ediyor. Bu doğrultuda PETA, 2019 yılında “Behind the Fashion” kampanyası kapsamında hayvan derisi kullanmadan moda sektöründe varlıklarını sürdüren markaları desteklediğini gösterdi. Örgütlerin yanında artık markalar da kürk kullanımını engellemeye yönelik mücadeleler veriyor, harekete geçiyor. Kürk hakkındaki tartışmalar günümüzde çığ gibi büyürken moda endüstrisinde, bu konuya karşı hassasiyetlerini ayakta alkışladığımız isimlerin bazılarından bahsedeceğiz. Kürk kullanımına hayır diyen ve bunu durdurmak için çaba sarf eden 5 lüks moda markasını sizin için derledik.

1. GUCCI

Gucci, 2018  yılında CEO Marco Bizzari’nin aldığı kararın ardından kürk kullanımını bıraktığını açıkladı. Bizarri, bu kararını şu sözlerle destekledi: “Mükemmel değiliz fakat yaptığımız şeyi geliştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Benim için sürdürülebilirlik; Gucci gibi markaların, herkes için yaşanabilir bir doğa yaratmasıdır. Gucci’nin ana değerlerinden biri sosyal olarak sorumluluk duymasıdır ve bundan sonra da doğa ve hayvanlar için daha iyi kararlar almaya çalışacağız.”

2. ALEXANDER MCQUEEN

Ünlü marka, bir ay önce hayvan hakları örgütü Human Society ile yaptığı kampanyanın ardından kürksüz üretime geçiş yaptığını duyurdu. Kering grubunun içinde bulunan Alexander Mcqueen, söz konusu kararıyla kürkün modern dünyada artık yeri olmadığına dair net bir mesaj verdi.

3. VALENTINO

İtalyan marka Valentino; geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada, 2022 yılından itibaren kürk içeren koleksiyonlarına son vereceğini belirtti. Katarlı yatarımcı Mayhoola tarafından yürütülen moda markası, hayvan hakları konusunda artan müşteri duyarlılığı sonucunda böyle bir karara vardıklarının altını çizdi.

4. VERSACE

“Tasarım yapacağım diye hayvanları öldürmek istemiyorum. Gerçek kürk mü? Bir daha asla!” sözleriyle anti-kürk koleksiyonlarla adından söz ettirmeye karar veren Donatella Versace’nin bu konudaki görüşü gayet net: Kürk varsa Versace yok!

5. STELLA MCCARTNEY

Kariyerinin başından beri bu konuya en duyarlı isim tartışmasız Stella McCartney. Çevreci moda etiği geleneğini senelerdir sürdüren ve bu kuralın asla dışına çıkmayan McCartney, birçok markaya örnek oluyor. 

*MAKALE LİNKİ:

https://www.researchgate.net/publication/334411782_KURK_MODASI_KURK_KARSITI_HAREKETLER_VE_MODAYA_ETKILERI

Zülal Ayyüce

Zülal Ayyüce

Co-Founder of I Law Fashion Online Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore