Kering Group’un Yeni Kürk Politikası, Büyük Rakibi LVMH’i Yenmek İçin Bir Strateji Mi? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Kering Group’un Yeni Kürk Politikası, Büyük Rakibi LVMH’i Yenmek İçin Bir Strateji Mi?

Covid-19’dan sonra insanlar, çevremiz için bir çözüm yolu olan ve ihtiyaçlarımızı, gelecek neslin ihtiyaçlarını tüketmeden gideren sürdürülebilirlik kavramına daha çok ilgi göstermeye başladı (Youmatter, 2021). Dolayısıyla moda dünyası için de sürdürebilirlik, bir öncelik halini aldı. Birçok marka, daha iyi bir gelecek için stratejilerini değiştirmeye başladı.

Son dönemlerde, Kering Group kendi bünyesindeki markalarda kürk kullanımını tamamen bıraktığını duyurdu. Kering Group şirketinin bünyesindeki birçok marka (Gucci, Bottega Vaneta, Balenciaga, ve Alexander McQueen gibi) kürk kullanımını birkaç yıl önce bırakmıştı. Şimdi de şirket bunu bütün markalarına yasakladı. (Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için “Saint Laurent, 2022’de Kürk Kullanımını Bırakıyor” başlıklı haber yazımıza tekrar okuyabilirsiniz.)

Kering’in yöneticisi François-Henri Pinault bu karar ile o tarz ürünleri arayan bazı müşterilerini kaybedebileceklerini söyledi (Kent, 2021). Peki sizce Kering Group, kürk satışını durdurarark gerçekten zarar mı edecek yoksa bu, sadece daha çok kar etmek için ortaya çıkmış bir strateji mi? 

Bildiğiniz üzere, geçmiş Paris Moda Haftası’nda hayvan severler, kürk kullanımını Louis Vuitton podyum gösterisi sırasında protesto etti. Louis Vuitton, bu konuya dair sosyal medya platformlarına herhangi bir paylaşımda bulunmadı. Peki bu, LVMH’in küresel imajını nasıl etkiledi?

Kering Group’un bu çarpıcı gelişmesini 24 Eylül’de, yani Paris Moda Haftası’ndan birkaç hafta önce, duyurmuş olması da değinmeye değer bir nokta. Bu nedenle, kürk kullanımının bırakılıyor oluşu, Kering Group’un, rakip şirketi olan LVMH’ten daha çok kar elde edebilmek için kasten belirlediği bir strateji olabilir.

Siz bu teori hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu duyurunun zamanlaması özellikle mi 24 Eylül olarak belirlenmiş? Sizce Kering Group’un bunu kasten yaptığının kanıtlanması durumunda bir moda hukuku davasına konusu olabilecek bir olay mı? 

Parmida Tekin

Parmida Tekin

Marketing and Social Media Manager at I Law Fashion Online Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on twitter
Twitter

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore