Kanye West’ten Stajyerine 500.000 Dolarlık Tazminat Davası - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Kanye West’ten Stajyerine 500.000 Dolarlık Tazminat Davası

Son yıllarda ünlü isimler perspektiflerini güzellik, moda ve eğlence gibi sektörlere yönelttiler. Tanınmış kişilerin kendi isimlerini taşıyan tasarımları ve kurdukları markalar çok revaçta. Birçok ünlü isim tasarımlarıyla moda dünyasında isimlerini duyurmaya devam ediyor. Bu isimlerin başında yıllık kazandığı 387 milyon 600 bin dolar ile (iç çamaşırı tasarladığı markası X Fendi ve kendisine ait olan moda evi Fenty ile) Rihanna yer alıyor. Rihanna’yı yıllık 300 milyon dolar kazandığı Fabletics markası ile Kate Hudson ve Yezzy markası ile Kanye West takip ediyor.

Son zamanlarda şarkılarının yanı sıra şirketiyle kendinden bahsettirmeye başlayan Kanye West, firması Yeezy’in açtığı bir davayla gündeme geldi. Bildiğiniz üzere West de geçtiğimiz senelerde kendi firmasını kuran ünlüler kervanına katılmıştı. Adidas ile başlayan macerası, kendisini saplandığı borç batağından kurtarması ve Yeezy’i kurmasıyla devam etmişti. Öyle ki firmasının tasarımlarının dünya çapında gördüğü ilgi ünlü rapçinin müzik kariyerindeki başarısını gölgelemiş ve kendisinin daha çok bir tasarımcı olarak anılmasını sağlamıştı.

Magazin haberlerini yakından takip edenlerin hatırlayacağı üzere yakın zamana kadar West’in ödemesi gereken borçları vardı. Bu borçlar milyonlarla ($) ifade ediliyordu ve bu borçlarını ödemekte zorlanıyordu. Ünü, alacaklılarını tatmin etmiyordu, ta ki Adidas ile hayatını değiştirecek o anlaşmayı yapana kadar. Bizzat çizdiği tasarımları Adidas markasının gücüyle birleşince dünyaya satıldı. Tasarımları herkes tarafından çok beğenildi ve akabinde bunun birkaç ürünle sınırlı olmamasını, ürünlerinin devamının gelmesini istediler. Tasarımlarının bu denli yoğun bir ilgi görmesi West’i şaşırtmanın yanı sıra moda sektöründe de bir üne kavuşturdu. Önce borçlarından kurtuldu. Sonra işlerini büyüterek kendi firması olan Yeezy’i kurdu.  West bu sefer kendinden ne ilgi çeken aile hayatıyla ne de başarılı müzik kariyeri ile bahsettirdi, onu bu sefer ön plana çıkaran şey tasarımları oldu .

Son olarak 2021’in Ocak ayında ünlü tasarımcı ve rapçi West kendi stajyeri ile davalık oldu. West’in avukatının Los Angeles İlçe Yüksek Mahkemesi’nde açtığı davada, West’in eski stajyeri Ryan Inwards’ın taraflar arasında yapılan ifşa etmeme anlaşmasına aykırı davrandığını ileri sürdü. Firma ile ilgili çeşitli bilgi ve görüntüleri Instagram üzerinde paylaşan Inwards’ın firma tarafından kendisine gönderilen ihtarnameleri dikkate almadığı vurgulandı ve kendisinin 500.000 dolar tazminata mahkûm edilmesi istendi.

Günümüzde birçok firma, marka değerlerini yansıtan ürünleri ile ilgili sırlarını korumak için çalışanları ile bazı sözleşmeler imzalamakta. Bunların başında da taraflar arasında yürütülen proje ya da paylaşılan iş ile ilgili olarak, gizlilik içerdiği açıkça belirtilen bilgi ve belgenin, ilgili kişinin onayı alınmadıkça herhangi bir üçüncü kişiye açıklanmaması taahhüdünü içeren gizlilik anlaşması ya da ABD’de sıklıkla kullanılan ve imzalayan kişiyi tek taraflı olarak işin veya kuruluşun gizli bilgilerini saklama yükümlülüğü altına sokan ifşa etmeme anlaşmaları geliyor. West’in firması da piyasaya henüz sürülmemiş, kısa bir süre sonra sürülecek ürünleri ile ilgili stajyeri Ryan Inwards ile böyle bir anlaşma imzalamış olmasına rağmen Ryan Inwards bu anlaşmaya sadık kalmadı ve sosyal medya hesabından West’in yeni tasarımlarını ifşa etti. Dolayısıyla Ryan Inwards, West ile arasında olan ifşa etmeme ve gizlilik sözleşmesine aykırı davranmış oldu. Bunun üzerine West’in avukatı anlaşmada belirtilen cezai şartların yargı otoritelerince uygulanmalarını ve eski stajyerinin yüksek bir meblağda tazminat ödemesini istedi. Dava henüz sonuçlanmamasına rağmen bu tazminat davasının moda hukuku açısından önemli bir dava olacağı konusunda şüphe yok.

Nilsu Erkaya

Nilsu Erkaya

Law Student at Bilkent University

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore