Kamuflaj Deseninin Tescili Kimde? - I LAW FASHION
Yukarı

Kamuflaj Deseninin Tescili Kimde?

Mart 2018’de Yeezy markasıyla davalık olan Kanye West’in davadan çıkardığı en önemli sonuç “sokak modasına kendini adamış olan markaların, kamuflaj desenini her zaman telif yoluyla koruması” olmuştur. Benzer bir dava örneği şimdi karşımızda. Taraflar: Supreme ve ASAT Outdoors.

Her iki markayı dava sürecine sürükleyen, Supreme’in Sonbahar/Kış 2019 koleksiyonunda görülen ve marka tarafından “Tribal Kamuflaj” olarak adlandırılan cesur baskıydı.

1985 yılından itibaren eşsiz kamuflaj desenlerini tasarımlarına yansıtan ASAT Outdoors, Supreme’i telif hakkı korumalı camo baskısını “yetkisiz çoğalttığı ve kamuya açık gösterdiği” gerekçesiyle New York Federal mahkemesine şikayet etti, markadan tazminat talebinde bulundu.

ASAT                             SUPREME  

Geçtiğimiz Pazartesi günü, Supreme markasının temsilcileri tüm telif hakkı iddialarını red ederek New York federal mahkemesine yanıt verdiklerini bildirdi. Supreme, camo baskısını doğrudan ASAT Outdoors tarafından lisanslanmadığını ayrıca markanın bu baskıyı yaratmadığını ve başka bir şirketten satın aldığını öne sürdü. 

Ancak biliyorsunuz ki, her ne olursa olsun marka baskıyı sonradan alsa bile, bütün hukuki haklarına sahiptir ve yetkisiz kullanımı için dava açma yetkisi vardır. Mahkeme aldığı kararda, her iki marka arasında uzlaşma sağlamaya çalıştı ve Supreme’e, ASAT Outdoor’s markasının davaya bağlı tüm yasal ücretlerini karşılaması konusunda öneride bulundu. Her iki marka arasındaki yasal savaş süreci devam ediyor, davanın nasıl sonuçlanacağını inanın biz de sizin kadar merak ediyoruz. O zaman beklemede kalın !

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore