İnsan Hakları Komisyonu Prada'ya Karşı - I LAW FASHION
Yukarı

İnsan Hakları Komisyonu Prada’ya Karşı

Prada’nın maymun anahtarlıkların ırkçı bulunması, geçtiğimiz sene moda dünyasında sansasyon yaratan ve büyük tartışmaya sebep olan konulardan biri.

 

550 dolara satılan anahtarlıklar mağaza vitrinlerini süslemeye başlayınca İtalyan lüks moda evi, maskot ürünleri nedeniyle boykot çağrısıyla karşı karşıya kaldı.

Prada’nın “Pradamalia” aksesuar serisinde yer alan anahtarlıklar, geçmişte beyazların sahnede siyahileri aşağılamak için kullandıkları kara surat (black face) makyajıyla benzerlik gösterdiği gerekçesiyle sosyal medyada olumsuz tepkiler aldı.

Gelen ırkçılık suçlamaları ve boykot çağrıları karşısında çareyi satışları durdurmakta bulan marka, yaptığı basın açıklamasında kimseyi incitmek gibi bir niyetleri olmadığını, ırkçı imgelemden nefret ettiklerini belirtti.

Prada’nın bu mesajı da sosyal medyada tepkileri dindirmeye yetmedi. Bazı kullanıcılar markanın özür dilememesini eleştirdi. Bazıları da bunun basit bir hata ya da dikkatsizlik olmadığını, büyük markaların tasarımlarını piyasaya sürme sürecinde çok sayıda onaydan geçtiğini vurguladı.

Bu konu geçtiğimiz günlerde New York İnsan Hakları Komisyonu’na taşındı. Komisyon, yasadışı ayrımcılık niteliği taşıyan terim, eşya vb her şeyin 250.000 $ ‘a kadar para cezasına neden olabileceğini açıkladı. Komisyon Prada’nın bu olayla gündeme gelmesiyle, marka hakkında soruşturma başlattı. Marka ve komisyonu ortak payda da birleştiren ise taraflar arasında imzalanan anlaşma. Prada en son Komisyon’a, New York ve Milano başta olmak üzere bünyelerindeki mağaza çalışanlarını ırk ve duyarlılık eğitimine göndericeklerinin sözünü verdi. Anlaşmanın bir öbür şartı da Komisyon’un, Prada’nın tasarımları satılmadan, reklamı yapılmadan veya ABD’de herhangi bir şekilde tanıtılmadan önce gözden geçirmesi.

Komisyon’un yaptırımları bunlarla sınırlı kalmadı. Anlaşmayı imzalandıktan sonra Prada’nın her sene düzenli olarak, Komisyon’a planladığı marka büyütme stratejilerini sunması gerekiyor.Kısacası Komisyon, ayrımcılıkla mücadele eden yasasını moda markaları üzerinde de kullanarak, onlara ne tür bir mal satabileceklerini söyleme gücünü elinde bulunduruyor.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore