Hugo Boss, “Be Boss, Be Kind” Sloganına Muhalif - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Hugo Boss, “Be Boss, Be Kind” Sloganına Muhalif

22 Eylül tarihinde, Hugo Boss’un avukatları, “Be Boss, Be Kind” sloganını kullanarak yaptığı tasarımları için marka tescili başvurusu yapmış olan John Charles’a “Muhalefet Şerhi Bildirimi” gönderdi.

Liverpool’da yaşayan John Charles, pandemiden dolayı karantina altındayken çevrim içi sanat dersleri vermeye başlamış ve her bir dersini “Be Boss, Be Kind” sloganı ile bitirme alışkanlığını edinmişti.

Bir süre sonra, insanlardan gelen talebe daha fazla direnemedi ve yaygın olarak bilinen sloganı ile sweatshirtler, tişörtler ve beysbol kasketleri üretmeye karar verdi. Temmuz ayında sloganını pazarlayıp marka tescili başvurusu yaptıktan sonra Hugo Boss’un avukatları Bay Charles’a bu başvurusunu geri çekmesini ve ürünlerini satmayı bırakmasını istedikleri bir ihtar gönderdiler.

Ancak Bay Charles bu bildirime uyacak gibi görünmüyor.

Bay Charles ve sosyal medya üzerinden yorum yapan sayısız kullanıcı, “boss” kelimesinin Liverpool bölgesinde argo olarak “çok iyi”, “mükemmel” veya “müthiş” anlamlarında kullanıldığını; sadece Liverpool bölgesinde ve Londra’da değil aynı zamanda bu çevrim içi sanat dersleri dolayısıyla Avustralya, İtalya ve Meksika’da da insanlara Alman markası olan Hugo Boss’u değil, Bay Charles’ın yaygın olarak bilinen sloganını anımsattığını belirttiler.

Ancak Hugo Boss’un asıl endişesi, Bay Charles’ın Hugo Boss’un marka hakkını ihlal edecek olmasıdır. Ve Hugo Boss’un avukatları bu ihtilafı Bay Charles’a dava açmak yerine; aralarında anlaşma yaparak daha kolay, daha az maliyetli ve daha az zaman alacak şekilde çözmeyi teklif ettiler.

Her ne kadar “boss” kavramı, belirli bir bölgede (Liverpool’da) “mükemmel” anlamına gelse ve başka bazı yerlerde insanlara çevrim içi dersleri dolayısıyla Bay Charles’ı anımsatsa da ortalama tüketicinin, sloganın “Be Kind” kısmına göre daha büyük ve daha dikkat çekici biçimde yazılan “Be Boss” ifadesini gördüğünde Hugo Boss’u anımsamayacağını savunmak mümkün değildir. Ortalama tüketicinin zihninde bir yanılgı yaratmak ve Bay Charles’ın ürünleri ile Hugo Boss arasında bir bağlantı kurmasına sebep olmak, marka sulandırması yoluyla Hugo Boss’un marka hakkının tecavüze uğraması sonucunu doğurmaktadır. Hugo Boss, tanınmış ve öncelik hakkına sahip bir markadır. Dahası, Bay Charles’ın bu markayı herhangi bir haklı sebebi olmaksızın markasal kullanımı ve Hugo Boss ile önemli bir bağlantının bulunması, Hugo Boss tarafından endişe ve iddia edilen marka sulandırmasını doğrulamaktadır.

Markanın değer kaybı yaşamaması adına söz konusu ihtilafın, Bay Charles’a teklif edilen anlaşma yoluyla çözümlenmesi en makul tercih olacaktır.

İçerik: Söğüt Atilla

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore