Hayvanların Denek Olmaması İçin Savaşan İki Kozmetik Devi - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Hayvanların Denek Olmaması İçin Savaşan İki Kozmetik Devi

30 Haziran 2021’de, “Save Cruelty-Free Cosmetics” adında bir Avrupa Vatandaşları Girişimi, Avrupa Komisyonu’nun web sitesine kaydedildi. 31 Ağustos 2021’den itibaren ise bu girişimin resmi olarak Avrupa Komisyonu’nun değerlendirmesine sunulması amacıyla imzalar toplanmaya başlandı. Bahsettiğim bu Avrupa vatandaşları girişiminin başarılı olmasıyla kozmetik ürünlerin üretiminde hayvan denek kullanma yasağının yaygınlaştırılması ve güçlendirilmesi, mevcut Avrupa Birliği Kimyasallar Regülasyonu’nun değiştirilmesi, hayvan deneklerin kullanılmadığı bir bilime geçiş için somut bir plan oluşturulması gibi sonuçlar elde edilecek.

Peki Avrupa Vatandaşları Girişimi (ECI) nedir?

Avrupa vatandaşları girişimi (European Citizens’ Initiative-ECI); Avrupa Birliği’nin işleyişine, Avrupa Birliği vatandaşlarını daha fazla dahil ederek doğrudan demokrasiye katkı sunabilmek amacıyla Lizbon Antlaşması ile yürürlüğe girmiş, nispeten yeni bir hukuki imkandır. Bir ECI ile AB içerisinde yasa taslakları hazırlamak ve bunları AB Parlamentosu ile AB Bakanlar Konseyi’nin onaylarına sunmakla görevli olan Avrupa Komisyonu’na, belli bir konuda yeni bir hukuki düzenleme getirilmesi, mevcut hukuki düzenlemenin değiştirilmesi ya da ortadan kaldırılması için talepte bulunulur. İmzaların toplanmaya başlanmasından itibaren 12 ay içerisinde, en az 7 farklı AB üye ülkesinden 1 milyon AB vatandaşı, bu girişimi imzalayarak desteklerse (diğer prosedür gerekliliklerinin de karşılanması halinde), Avrupa Komisyonu bu girişimi göz önünde bulundurmak zorunda olacaktır. Save Cruelty-Free Cosmetics girişimi ise yalnızca ilk iki haftada 100.000 oyu geçmeyi başardı. Bu yazıyı yazdığım tarih itibarıyla 166.347 imza toplanmış durumda.

Bu hareketi kim, ne sebeple başlattı?

Kozmetik devleri Dove ve The Body Shop ile Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA), hayvanların korunması konusunda faaliyet gösteren onlarca uluslararası sivil toplum kuruluşu ile bir araya gelerek Avrupa’da kozmetik sektöründe hayvan deneylerini yasaklayan kuralları korumayı ve güçlendirmeyi hedefliyor. “Harekete geçme zamanı, şimdi!” mottosunu kullanan bu kampanya, gerekçe olarak ise Avrupa Kimyasallar Ajansı Temyiz Kurulu’nun, yakın zamanda verdiği kararlarında, bazı firmaların kozmetik ürünlerinde kullanılan belirli kimyasal maddelerin hayvanlarda test edilmesi gerektiğini belirtmesini gösteriyor. Bu girişim, Avrupa Birliği’ni, daha önceden vermiş olduğu sözlerinden dönmekle ve hayvanlar için verilen mücadeleye ihanet etmekle de itham ediyor. Zira Avrupa Birliği, aşamalı olarak başlattığı hayvanların üzerinde kozmetik ürünlerin test edilmesinin yasaklanması sürecini, bu ürünlerin satılamayacağı yönünde 2013 yılında aldığı kararıyla taçlandırmıştı. Save Cruelty-Free Cosmetics girişiminin dikkat çektiği başka bir nokta ise söz konusu kimyasalların kozmetik ürünlerinde yıllardır sorunsuz biçimde kullanılıyor olması.

The Body Shop, “Forever Against Animal Testing” isimli kampanyasıyla her tür hayvan deneyine karşı çıkmakla kalmayıp bu konuda kamuoyu oluşturabilmek için çaba sarf ediyor. The Body Shop Instagram hesabı, bir süredir hayvanların denek olarak kullanılmasına karşı çıktığını, takipçileri ile sürekli olarak paylaşıyor.

Ayrıca The Body Shop, geçtiğimiz günlerde Uluslararası Tavşan Günü’nü kutlarken duyarlılığını şu şekilde dile getirmişti:

Dove da “Real Beauty should be Cruelty-Free” diyor ve 30 yılı aşkın süredir hayvanlar üzerinde test yapmadığını, ürünlerinin güvenliğini sağlamak adına farklı alternatiflere yöneldiğini her platformda belirtiyor.

Peki sizce bu Avrupa Vatandaşları Girişimi, yeterli imzayı toplayabilecek mi? Yeterli imzanın toplanması durumunda Avrupa Komisyonu, bu girişime nasıl yaklaşacak?

Yavuz Selim Kayhan

Yavuz Selim Kayhan

Writer at I Law Fashion

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore