1205 Dolarlık Maske Mi?
Yukarı
a

I LAW FASHION

1,205 Dolarlık Maske Mi?

Hepimiz dünya genelindeki büyük bir virüs ile boğuşuyoruz haliyle kendimizi ve sevdiklerimizi koruma altına almak adına dışarıya çıkarken maske takmak zorundayız. Maskeler artık günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Birçok bilim insanı maskelerin insanları virüsten yeteri kadar korumadığını savunsada, bu olay moda markalarının lüks maskeler üretmesini engelleyemedi. 

Normal maskelerden daha fazla ilgi gören lüks maskeler bir anda internet sitelerinde yükselişe geçti ve herkesin gözdesi haline geldi. Onları diğerlerinden ayıran özellik ise üzerinde yer alan marka logosu ve fahiş fiyatlara satılıyor olması.

Marine Serre

Özellikle bu ürünleri ünlü simaların kullanıyor olması, maskelerin satışı üzerinde önemli bir etken oldu. Hatırlarsanız Billie Eilish Grammy Ödül Töreni’nde Gucci marka takımını yine aynı markanın maskesiyle kombinledi. Marine Serre markasıda, İlkbahar-Yaz koleksiyonu için özel olarak süslü bir yüz maskesi üretti. Bununla birlikte moda dünyasında ortaya çıkan lüks maske trendi, Louis Vuitton’un kendi logosunu bulunduran maskesini satışa çıkarması ve bu ürünün çoğunun internet sitesinde tükenmesiyle devam etti.

Ünlü markaların ürünlerini bulunduran e-ticaret platformu Farfetch sitesinde 1,205 $’a kadar ulaşan lüks maskeler satıyor. Sitelerde 600 $’a satılan maskelerin benzerlerinin birkaç sezon öncesine kadar 100 $’a satılması, virüsün maske fiyatları üzerinde artış etkisi yarattığının göstergelerinden bir tanesi. Ve bu da beraberinde birçok soruyu getiriyor. E-ticaret siteleri ürünleri internette sunarken maske fiyatları ile oynayarak mevcut durumdan kar elde etmek mi istiyor? Farfetch konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yüksek fiyatlı lüks maskelerin satışının engellendiğini, kendilerinin ürün fiyatları üzerinde yetki sahibi olmadığının altını çizdi.

Farfetch // Off-White

Örneğin, New York’ta Genel Ticaret Kanunu’na göre “piyasanın herhangi bir anormal bozulması sırasında tüketicilerin sağlığı, güvenliği ve refahı için gerekli mal ve hizmetlerin fahiş fiyatlarda satılması kesinlikle yasaktır.”

Son haftalarda, yoğun talep gören N95 solunum cihazlarının ve diğer yüksek dereceli maskelerin üreticisi olan 3M, artan talep nedeniyle üçüncü taraf satıcıların maskelerin fiyatlarını yükseltmesini yasadışı olarak nitelendirdi ve bu isimler için hukuki süreç başlatacağını duyurdu. 3M, maske fiyatlarıyla oynanmasının California Ceza Kanununun ihlaline yol açtığını buna ek olarak haksız rekabet doğurduğunu öne sürdü.

3M, salgın sürecinde satılan maskelerin listedeki fiyatları üzerinde değişiklik yapılmaması gerektiğini, haksız kazancı desteklemediklerini belirtti. Ayrıca yaşadığımız pandemiden yararlanmak isteyen kesimleri tespit etmeyi ve maskelerle beraber yüksek talep gören ürünlerin maruz kaldığı dolandırıcılığı durdurmayı hedeflediğini söyledi.

COVID-19 sürecinde, maskelerin üreticisi 3M’in maske fiyatlarının yüksek olması gerekçesiyle açtığı davaları doğru buluyor musunuz, sizce bu bir haksız rekabet teşkil ediyor mu?

İçerik: Zülal AYYÜCE

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore