Golden Goose Steve Madden’a Dava Açmalı Mı? - I LAW FASHION
Yukarı

Golden Goose Steve Madden’a Dava Açmalı Mı?

Steve Madden’ın piyasaya sunduğu yeni spor ayakkabı size de bir yerden tanıdık geldi mi?

Fotoğraf : The Momendit 
Fotoğraf : The Momendit 

 

2000 yılında Alessandro Gallo ve Francesca Rinaldo tarafından kurulan Venedik merkezli Golden Goose, tasarladıkları ayakkabılarıyla dünya çapında oldukça rağbet gördü.

Bu ilgiyi hep kendisinde tutmak isteyen Golden Goose, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nde tasarımlarındaki fonksiyonel elemanlarını kayıt altına aldırdı ve koleksiyonunda yer alan spor ayakkabıların yan tarafında bulunan yıldızların marka tescilini yaptırdı.

Steve Madden bu sezon, Golden Goose modeline benzeyen bir ayakkabı piyasaya sürdü ve haliyle markanın yeni koleksiyonu epey tepki topladı.

Davaya Golden Goose tarafından bakıcak olursak ; tasarım, kamuoyunun zihninde başka bir kaynakla bağdaştırılmaya başladığından Golden Goose istese marka itibarını korumak adına, Madden’a ticari marka haklarını ihlal etmekten dava açabilir.

2019 itibariyle yıllık satışlarda 290 milyon dolarlık kar getiren Golden Goose, yasal işlem başlatmayı tercih ederse, tescil ihlali için Madden’e karşı dava açan ilk marka olmayacaktır.

1 milyar dolardan fazla hasılat yapan ayakkabı markası Steve Madden, daha önce Balenciaga, Saint Laurent, Valentino, Cult Gaia ve Stella McCartney gibi markalarla davalık olmuştu.

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore