Glossier “Pembe Renkli Ambalajları" İçin Ticari Marka Mücadelesinde - I LAW FASHION
Yukarı

Glossier “Pembe Renkli Ambalajları” İçin Ticari Marka Mücadelesinde

Glossier markası günümüzde, “geleceğin Estée Lauder” olma arayışının daha da ötesine ulaştı. Marka en son, Sequoia Capital’ın liderliği üstlendiği D Serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 1,2 milyar dolara çıkardı.

Şimdilerde şirketin avukatları “pembe renkli ambalajları” için ticari marka başvuruları yapmakla meşgul. Glossier’in ambalajını ticari marka haline getirme mücadelesine gelin hep beraber bakalım.

Marka, geçtiğimiz günlerde “pembe kilitli ambalajları” tescil ettirmek için ABD Patent ve Marka Ofisi’ne kayıt başvurusu yaptı fakat markanın bu talebi reddedildi.

Onlarca yıldır, marka logoları çok fazla güç taşıyordu bu nedenle Glossier’in ambalajını markalama arzusu, modern markalaşma hakkında birçok soru işaretini beraberinde getiriyor.

Hermès’in “Birkin” modeli ve Christian Louboutin’in “Kırmızı tabanılı ayakkabılarının” bir ticari markası var çünkü bu iki durumda da markalar, ürünlerin kendi markalarıyla tanımlandığını kanıtlayabilir.

USPTO, Glossier’in torbaları için aynı yorumu yapmanın daha zor olduğunu savunuyor. Çünkü, ambalaj pembe olması nedeniyle her ne kadar “fonksiyonel bir tasarım gibi” görünse de “kazanılmış ayırt edici bir özelliği olmadığından” tescil niteliği kazanamaz. Pembe renkli ambalajların sadece “işlevsel tasarım” niteliği vardır.

USPTO’nun açıklamasına rağmen Glossier geri adım atmamakta kararlı. Glossier geçen hafta, torbaların tüketicilerin zihninde markayla bağlantılı olduğunu göstermek adına 252 sayfalık bir savunma sundu. USPTO’nun bu savunmaya nasıl karşılık vericeği büyük merak konusu.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore