Gerçek Verilerle Hayvan Denekler - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Gerçek Verilerle Hayvan Denekler

Hayvanlar üzerinde deney yapmaktan kaçınmak için kullanılabilecek 50 adet doğrulanmış ve kısmen kabul edilmiş alternatif yöntem varken neden hala hayvan denekler?

Hepimiz, özellikle kozmetik ve moda sektörlerinde yapılan hayvan deneyleri hakkında birtakım bilgilere sahibiz. Bu bilgileri, istatistiksel veriler ışığında aydınlatmak amacı ile sizler için hayvan deneyleri başlığı altındaki yazımızı hazırladık.

Günümüzde teknoloji bu kadar gelişmişken hayvanlara yapılan zulme gerek olmadan güvenilir ürün üretimi yapmak mümkündür. Son dönemlerde, hayvanlar üzerinde deney yaparak kar etmeye devam eden sektörleri azaltmak için üzerinde hayvan deneyi yapılmadığı ibaresi bulunan ürünler tercih edilmektedir.

2021 yılı itibarıyla Ulusal Kozmetik Test Yasağı ile ülkelerin hayvan deneylerine bakış açısının değiştiğini görmekteyiz.  Ülke bazında incelemeye aldığımızda ise bu deneyleri yasaklayan 41 ülke vardır ve bu sayı dünyadaki tüm ülkelerinin %20,5’ine denk gelmektedir.  

28 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği, hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik deneyleri yasaklayan ilk topluluktur. AB yasağının yürürlüğe girmesiyle birlikte; Norveç, İsrail, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu 41 farklı ülkede de yasak getirilmiştir. Hindistan ise hayvan deneylerini yasaklayan ilk Asya ülkesi olarak bu listede yer almaktadır.

Bu yasakların uygulanması yönünde çalışmalar yapmakta olan 17 ülke mevcuttur ve bu ülkeler dünya çapında %8,7’lik dilimde yer almaktadır. 

Çalışmalara devam eden 17 ülke arasından Kuzey Amerika’yı incelemeye aldığımızda, bu yasakları yeni yeni uygulamaya başladıklarını görmekteyiz. ABD’nin her yıl hayvanlar üzerinde 100 milyondan fazla test yaptığı tahmin edilmektedir. ABD’de şu anda federal bir yasak bulunmamakla birlikte eyaletler, kozmetik ürünlerin hayvanlar üzerinde denenmesini sona erdirmek için yasalar çıkarmaktadır. 

Amerika’da Korkunç Hayvan Deneyleri İstatistikleri

 1. 2018’de hayvanlar üzerinde tahmini olarak 111.500.000 adet deney yapıldı.
 2. 2019 yılı rakamlarına göre 797.546 hayvan deneylerde kullanıldı.
 3. Bu denek hayvanlarının %7’sine ağrı kesici verilmedi.
 4. 2019’da hayvan deneylerine, vergilerin 19,6 milyar doları finanse edildi.

Uluslararası çapta hayvan deneyleri konusunu değerlendirmeye aldığımızda ise dünya çapında 200 milyon hayvanın bilimsel amaçlarla kullanıldığı tahmin ediliyor. Bilimsel amaçların yanı sıra; dokuları için öldürülen, genetiği değiştirilen ve benzeri amaçlarla kullanılan milyonlarca hayvan da bu sayıya dahildir. 

Dünyada 2021 yılına kadar hayvanlar üzerinde deney yapan ilk 10 ülkeye göz attığımızda veriler aşağıdaki gibidir: 

Grafiğe göre; hayvan deneylerinin en büyük savunucularının başında Çin, ABD ve Japonya gelirken bu ülkelerdeki deneyler, dünya çapında hayvanlar üzerinde yapılan tüm deneylerin %50’den fazlasını oluşturmaktadır.

Ülke Bazında İstatistikler

 1. Avustralya’da 2015 – 2017 arasında hayvan testi oranı %148 artmıştır.
 2. Birleşik Krallık’ta 2019 yılında hayvan deneyleri sonucu 84.100 hayvan ölmüştür.
 3. AB genelinde 2017 yılında hayvan deneyleri sonucu yaklaşık 700.000 hayvan ölmüştür.
 4. ABD’de her yıl 100 milyondan fazla hayvan deneyi yapıldığı tahmin edilmektedir.
 5. Victoria’da 1.571.374 hayvan kullanılmıştır.
 6. Yeni Güney Galler’de 2.625.290 hayvan kullanılmıştır.
 7. Tazmanya’da 288.386 hayvan kullanılmıştır.
 8. Queensland’de 13.298.741 hayvan kullanılmıştır.
 9. Batı Avustralya’da 2.376.678 hayvan kullanılmıştır.
 10. Güney Avustralya’da ortalama 315.822 hayvan kullanılmıştır.
 11. Avustralya Başkent Bölgesi’nde ortalama 122.628 hayvan kullanılmıştır.
 12. Kuzey Bölgesi’nde ortalama 160.792 hayvan kullanılmıştır.

Avustralya’da 2017 yılında hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda 364.774 hayvan öldü. Bu deneylerdeki denek hayvanların 20.089’u ölümle sonuçlanan işlemlere tabi tutulurken; 344.685 tanesi ise prosedür gereği ağrıyı önlemek için bilinçsiz hale getirildi ancak tekrar bilinçleri yerine gelmedi. Bu sayı, psikolojik olarak büyük zarar görmeleriyle sonuçlanan işlemlere maruz bırakılan 196.339 adet hayvanı içermiyor.

Avustralya’da Deneyler İçin Kaç Hayvan Kullanılıyor?

 1. 2017’de hayvanlar üzerinde tahmini olarak 20.160.000 adet deney yapıldığı düşünülüyor. Bu olağanüstü artış özellikle evcil kümes hayvanları üzerinde yapılan, kayıtlara geçmemiş testlerden kaynaklanmaktadır.
 2. 2017’de yalnızca Queensland’de evcil kümes hayvanları için tahmini olarak 13.300.000 tane deney yapıldığı düşünülüyor.
 3. 2016’da 4,5 milyon olan hayvan deneylerindeki 2017’de 13,3 milyona varan artışın, Queensland’in kümes hayvanları üzerinde yaptığı belirtilmemiş deneylerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Avustralya’da Deneyler İçin Hangi Hayvanlar Kullanılıyor?

 1. Yaban kuşları üzerinde %65 hayvan deneyi gerçekleştirilmiştir.
 2. Balıklar üzerinde %13 hayvan deneyi uygulandı.
 3. Yerli memeliler üzerinde %9 hayvan deneyi uygulandı.
 4. Köpekler, kediler, atlar / eşekler ve primatlar üzerinde 18.227 deney uygulandı.

Birleşik Krallık’ta Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneyler Hakkında Gerçekler

Birleşik Krallık; her yıl, yıllık hayvan deneyleri istatistiklerini yayınlama konusunda oldukça gayretli. 2019’da hayvanlar üzerinde 3.400.000 adet test uygulandı ve deneysel faaliyetlerde kullanılan bu hayvanların %86’sı fareler ve balıklar olarak listelendi.

AB Kozmetik Direktifi’nin uygulanmasından bu yana ise Birleşik Krallık’ta hayvanlar üzerindeki deneylerin sayısında %17,9’luk bir azalma görülmektedir.

Elde edilen verilerden açıkça göreceğimiz üzere rakamların büyüklüğü dudak uçuklatır cinsten. Her yıl ne yazık ki yapılan deney sayıları daha da artmaya devam ediyor. İlaç sektöründen kozmetik sektörüne kadar, birçok hayvan denek, kamu ve özel kuruluşların laboratuvarlarında zulme maruz kalıyor. Hayvanların, denek olarak kullanılmasına son verecek birçok yeni alternatif yöntem bulunmaktadır. Acı çekerek öldürülen milyonlarca savunmasız canlıdan bahsediyoruz bu nedenle hayvanlara acı çektirmek yerine alternatif yöntemler kullanılmalı ve hayvan hakları ihlallerine daha fazla sebebiyet verilmemelidir. İnsanların kullanacağı ürünleri test etmek için milyonlarca hayvanın hayatını görmezden gelmenin, haklı bir gerekçesi olamaz.

Beliz Türkmen

Beliz Türkmen

Statistics Editor at I Law Fashion Online Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore