Fransa'dan "Dünyanın İlk Çevreci Yasası" Satılmayan Ürünlerin İmhası Yasaklanıyor - I LAW FASHION
Yukarı

Fransa’dan “Dünyanın İlk Çevreci Yasası” Satılmayan Ürünlerin İmhası Yasaklanıyor

Giyim perakendecileri, ürünlerini diğer sektörlerden daha sık yeniledikleri ve çoğu zaman satılmamış stoklara sahip oldukları için çoğu zaman ‘marka adını’ koruma ya da ürünlerinin daha düşük fiyatta satılmasını istememe gibi nedenlerlen ötürü satılmayan ürünleri imha etme arzusuna kapılıyor.

Zamanında, pazarlanabilir ürünlerin markalar tarafından yok edilmesi beraberinde birçok tartışmayı getirdi.

– Burberry, 2017/18 yıllık raporunda, “bir yılda tahrip edilen malların maliyeti 37.8 milyon dolar” olduğunu açıkladı.

– İsveçli hızlı moda devi H&M, en az 60 ton giyilmemiş giyim eşyası yaktığı iddia edilen manşetlere imza attı. – Paris merkezli Louis Vuitton, yıllardır, büyük ölçekli bir planın bir parçası olarak marka imajını korumak adına satılmamış deri ürünlerini yok ettiğine dair raporlarla yayınladı.

En son 2018 yılında, Amazon’un satılmayan milyonlarca yeni ürünü imha ettiğinin ortaya çıkması ile Fransa bu tarz israfların önüne geçmek için bir yasa hazırlayacaklarını duyurmuştu.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe israf karşıtı yeni çevreci yasayı duyurdu. Dünyada bir ilk olarak nitelendirilen yeni yasaya göre kıyafet, elektronik eşya, hijyen ve bakım malzemeleri gibi ürünlerin imha edilmesini yasaklanması hakkındaki yasa teklifi Meclis’in ardından, 30 Ocak 2020’de Senato tarafından da onaylanarak yürürlüğe girdi. Karar jet hızıyla uygulamaya konuldu.

Yeni yasa Amazon gibi e – ticaret platformları da dahil olmak üzere üreticiler, ithalatçılar ve distribütörlerin satılmamış gıda dışı malları dernek ve vakıflara vermesi ya da geri dönüştürmesini kanunen zorunlu kılıyor.

Yeni yasaya rağmen satılmamış ürünleri yok etmeye kalkan markalar, €15,000’e kadar para cezasına çarptırılacak.

 

 

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore