Fendi'nin Türkiye'deki Taklitçilikle Mücadelesi : Fendi V. Ferrano - I LAW FASHION
Yukarı

Fendi’nin Türkiye’deki Taklitçilikle Mücadelesi : Fendi V. Ferrano

İtalyan modası denince akla ilk gelen markalardan biri olan Fendi’nin 5 yıl önce Türkiye’de açmış olduğu dava nihayet sonuçlandı.
İstanbul’da bulunan A.T. isimli satıcının internet sitesinde sattığı Ferrano markalı şal ve eşarpların üzerinde yer alan ‘F’ deseninin, Fendi markasının logosuna birebir benzemesi, marka hakkına tecavüz teşkil ettiği gerekçesiyle kendisine dava açılmıştı.

 

Satılan ürünlerin üzerinde dünyaca ünlü moda devinin logosunun yer aldığı, bu durumun aynı zamanda haksız rekabet teşkil ettiği iddia edilmiş ve söz konusu ürünlerin toplatılarak imha edilmesi istenmişti.

Ayrıca bu olay nedeniyle Fendi 10 bin TL manevi tazminat talebinde bulunmuştu.Satıcı savunmasında her ne kadar böyle bir markadan haberdar olmadığını, ürünleri kendisinin üretmediğini başka bir yerden alarak kendisinin sadece satış yaptığını söylese de iddiaları mahkemece haksız bulundu.

Nitekim 6769 sayılı SMK gereğince, tecavüz yoluyla kullanılan markayı taşıyan ürünleri sadece üreten değil satan, dağıtan, herhangi bir şekilde ticaretini yapan kişiler de marka hakkına tecavüz fiiline vücut vermiş oluyorlar.

İstanbul 2. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi, marka hakkına tecavüzün söz konusu olduğuna hükmetti ve bu karar üzerine öncelikle ilgili ürünlerin satışının yapıldığı site erişime kapatıldı.

Mahkeme ayrıca Fendi markasının logosunu taşıyan ürünlerin toplatılmasına ve imha edilmesine karar vererek satıcı A.T.’yi 10 bin TL manevi tazminat ödemeye de mahkum etti.

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore