Farkındalık Konusunda Markaların Rolü - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Farkındalık Konusunda Markaların Rolü

Fark edilme ihtiyacı ile doğmuş moda kavramı sayesinde yapısal değişimlerin kapılarını açmak fazlasıyla mümkün: Günümüz teknoloji çağında sosyal çevre üzerinde pozitif etki yaratmak konusunda markaların rolü oldukça büyük. Bu sayede farkındalık kavramının içeriği, markalar sayesinde günden güne doldurulmakta.

Her marka; sürdürülebilir moda, vegan moda, cinsiyetsiz moda gibi çeşitli farkındalık konularına ilişkin çalışmalar yapmakta ve bu sayede ulaştıkları kitle her geçen gün büyümekte.

Daha parlak bir dünya için Stella McCartney, yakın geçmişte sürdürülebilirlik manifestosu ile sosyal çevre üzerinde pozitif etki yarattı. A’dan Z’ye bu konuyu ele alarak sürdürülebilirlik konusunu en etkin şekilde aksiyona dönüştüren marka oldu. Nasıl mı? Çoğunluk, farkındalıktan bahsederken genelde yaptığı, yapılması gereken iyi şeylerden bahsederken Stella McCartney, farkındalık çalışmalarını iyi gitmeyenlerden yola çıkarak geliştirdi.

Farkındalığa ilişkin çalışmalara katkı sağlayan bir diğer marka ise, Adidas Originals. Adidas, farkındalık çalışmaları kapsamında Stan Smith için yeni bir başlangıç yaparak en çok satan modelini daha sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolunda yeniden tasarladı, tüketicinin farkındalığını arttırdı. Bu sayede bir yandan sosyal konulara katkı sağlarken diğer yandan da markanın gelişimi, büyümesi hız kesmeden devam etmiş oldu.

Moda endüstrisindeki farkındalığı ileriye taşıyacak bir diğer unsur ise yeniden satışı benimsemektir. Gucci markası da bu trendden faydalanarak insanların, satın aldıkları ürünlerin yaşam döngüleri hakkında düşünmelerini sağlamayı amaçlıyor. Bu sayede Gucci, daha fazla insanı döngüsel ekonomiye çekerek yeniden satışın markaları tamamlayıcı nitelikte olduğunu gözler önüne seriyor.

Farkındalık çalışması ile gündeme gelen markalar, tüketiciler tarafından daha çok tercih edilebilir hale geliyor çünkü günümüzde insanlar, sosyal konulara katkı sağlamak için adete bir yarış içerisindeler. Markaların farkındalık yaratmak amacı ile sosyal sorumluluk çalışmaları yapmalarıyla tüketici ve marka arasında da güçlü bir bağ kurulmuş olacak; markalar, gelişmiş marka imajına ve müşteri sadakatine sahip olacak.

Daha iyi bir dünyaya katkı sağlamak için Greenpeace, RED, UNICEF gibi büyük kuruluşlarla sosyal sorumluluk çalışmaları yapan markalar da gündeme damga vurmuştur. Örneğin; “Louis Vuitton for UNICEF” iş birliği kapsamında, dezavantajlı çocuklara fon sağlamak ve farkındalık yaratmak için Silver Lockit bilekliği ile Doudou Louis oyuncak ayıyı satışa sunmuştur. Bu iş birliğinden doğan #MAKEAPROMISE kampanyası kapsamında yapılan bileklikler, geri dönüştürülmüş gümüş ve organik pamuk içeriyor. Yani, UNICEF ve Louis Vuitton iş birliği insani yardıma vurgu yaparken doğayı da unutmuyor.

Bazen sadece farkındalık yaratmak yetmez, kaynak da sağlamak gereklidir gibi bir bakış açışına sahip olan Louis Vuitton markası, geçtiğimiz yıl AIDS ile mücadele ile ilgili çalışmasıyla da gündem olmuştu. İş birliğini RED ile herkesin aklına yer eden bir ayakkabı modeli üzerinde yaparak durumun aciliyetine dikkat çekmiş ve sosyal çevreye karşı desteğini gözler önüne sermişti. Doğru kuruluşlarla çalışmak markaların daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olmakta ve bu sayede markalar üzerine düşen önemli görevi yerine getirerek sosyal çevre üzerinde pozitif etki yaratmakta.

Sosyal medya üzerinden tek tıkla milyonlarca kullanıcıya ulaşan ünlü moda markaları için değişim kültürünü yaratmak kolay gibi görünse de değişim kültürünü içselleştirmenin, hesaplayamayacağımız kadar uzun bir süreye ihtiyaç duyacağı söylenebilir. Sizce de uzun bir süreç olmasına rağmen farkındalığın etkisi global ölçekte görülmeye değer değil midir?

Beliz Türkmen

Beliz Türkmen

Student Representative at Fashion Law Institute

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore