Dünya Günü’nü Kutlayan Markalar Gerçekten Dünya’yı Umursuyor Mu? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Dünya Günü’nü Kutlayan Markalar Gerçekten Dünya’yı Umursuyor Mu?

“Sürdürülebilirlik trendi” arttıkça birçok markanın etiketlerinde “organik, vegan” gibi ibarelerin giderek arttığına tanık oluyoruz. Ancak bu ibarelerin doğruluğunu kanıtlamadan, reklam amaçlı kullanmanın bedeli oldukça ağır. 22 Nisan Dünya Günü vesilesiyle sizlerle geçmişte bu kapsamda görülen birkaç davayı hatırlatmak istedik.

Florida merkezli güzellik markası Truly Organic ürünlerini pazarlarken gerçek dışı iddialarda bulunduğu için 1.76 milyon dolar ödemek zorunda kaldı. Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) göre, söz konusu markanın ürettiği ürünlerinin içerisinde organik olmayan bileşenler, bal ve süt türevli protein olan laktoz olduğu tespit edildi. Bu durum ise markanın ürünlerinde kullandığı ‘’vegan’’ ve ‘’organik’’ etiketleriyle çelişki yaratmakta.

FTC Komiseri duruşma esnasında, Truly Organic markasının aldatıcı pazarlama uygulamasının hem tüketicilere hem de dürüst ticaret yapan diğer markalara zarar verdiği iddiasında bulundu. Bu iddialar karşısında ise marka herhangi bir açıklamada bulunmadı. Öte yandan Hayvan Hakları Grubu başkan yardımcısı Kathy Guillermo, hem hayvanlar hem tüketiciler açısından hayati öneme sahip olan FTC’nin çalışmalarını desteklediklerini belirtti.

Daha önce de yine aldatıcı reklam uygulamaları yüzünden tazminata mahkum edilen bir diğer isim Jessica Alba olmuştu. Kurucusu olduğu The Honest Co. ürettiği ürünlerin içeriğinde sodyum lauril sülfat (SLS) olduğu iddialarıyla bir grup tüketici tarafından dava edilmişti.

Tüketiciler, içeriğinde sıvıların köpürmesini sağlayan etken madde SLS olmadığı iddia edilen çamaşır deterjanı, bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyici gibi ürünler satın aldıklarını ancak bunun gerçeği yansıtmadığını öne sürmüşlerdi. The Honest Co. ilk başta bu iddiaları reddetse de davanın ilerleyen aşamalarında SLS’nin daha masum versiyonu olan SCS maddesini ürünlerde kullandıklarını itiraf etmişti.

Nihayet 2017 yılında JessicaAlba tarafından kurulan The Honest Co. davayı sonlandırmak üzere tüketicilerle bir anlaşamaya vararak 1.55 milyon dolar ödemeyi kabul etmiş ve söz konusu bileşeni de ürünlerinden uzaklaştırmayı onaylamıştı.

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore