Defileler Bir Kez Daha Aktivistlerin Seslerini Duyurdu! - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Defileler Bir Kez Daha Aktivistlerin Seslerini Duyurdu!

Pandemi sürecini takiben içinden geçtiğimiz bu normalleşme sürecinde, özlemle beklediğimiz moda haftaları da gerekli tedbirler alınarak geri dönüyor. Louis Vuitton, Paris moda haftasının en çok konuşulan ismi oldu. Fakat bu sefer kreasyonlarıyla değil, podyumlarında beliren davetsiz misafirleriyle. Louvre müzesinde Louis Vuitton’un ev sahipliği yaptığı defilenin davetsiz misafiri; Chanel’in 2019 ilkbahar-yaz defilesi ve Dolce&Gabbana’nın 2014 ilkbahar-yaz defilesinde de görülen ve “Runway Crash” olarak adlandırılan eylemi akıllara getirdi. Fakat geçtiğimiz günlerdeki eylemin geniş bir kadro tarafından planlanmış, kapsamlı bir operasyonun sonucu oluşunun ortaya çıkmasıyla birlikte yetkililer, davetliler ve moda takipçileri oldukça şaşırdı.

Podyumda “Aşırı tüketim = Yok oluş” yazılı dev bir pankartla yürüyen eylemci, birden fazla güvenlik personelinin çabasıyla dakikalar içerisinde salondan çıkarılmış dahi olsa gündeme damgasını vurdu. “Amis de la Terre”, “Youth for Climate” ve “Extinction Rebellion” isimli üç çevreci örgütün ortalama 30 kişi ile planladığı ve 2 kişinin de göz altına alındığı açıklandı. Fransa’da 2019 yılında kişi başına 42 parça giyim eşyası satıldığına vurgu yapan çevreci örgütler, ortak bir bildiri ile tekstil sektörünün üretimi azaltması için hükümete ne kadar çağrıda bulunmuş olsalar da defiledeki eylemde, başta Fransa’da olmak üzere dünyanın dört bir yanında 156.000 çalışanı ve 60 alt şirketi ile faaliyet gösteren, 2018 yılı itibarıyla geliri 48,6 milyar euro LVMH grup hedef alındı.

 “Amis de la Terre” örgütünün sözcüsü olan Alma Dufour, Londra merkezli Reuters haber ajansı üzerinden olayla alakalı şu sözleri iletti: “LVMH lüksün dünya lideridir ve tekstil endüstrisini koleksiyonları ile sürekli olarak daha hızlı yenilemeye ve daha fazla üretmeye ve tüketmeye iten trendler söz konusu olduğunda da her türlü sorumluluğa sahiptir.” Defile, eylemin ardından kesintisiz bir şekilde sürdü. Sonrasında da Louis Vuitton’dan veya LVMH grubu yetkililerinden olayla ilgili bir yorum gelmedi.Selin Özeflatun

Selin Özeflatun

Writer at I Law Fashion Online Magazine

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore