Daily Harvest ve Revive Organics Uzlaşmaya Mı Vardı? - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Daily Harvest ve Revive Organics Uzlaşmaya Mı Vardı?

Rachel Drori tarafından kulan Daily Harvest, Kanadada kurulmuş Revive Organicse karşı marka hakkını ihlal ettiği ve haksız rekabete sebep olduğu gerekçeleriyle uğradığı maddi zararının tazmin edilmesi için Nisan 2020de dava açtı. Fakat aradan birkaç ay geçtikten sonra; Aralık 2020de, Daily Harvest beklenmedik bir şekilde davasını geri çekti.

Daily Harvest, dondurulmuş ürünleri sipariş üzerine müşterilerin evlerine gönderebilmek adına hızlı, sağlıklı, kolay yapılabilen yiyecekler üretmeyi hedefliyor. Şiket, bu hedefi doğrultusunda hareket ederken, kendi faaliyet alanı olan Amerika pazarına açılmak isteyen Kanadalı bir başka markayla; Revive Organics ile karşı karşıya kalmış durumda. Daily Harvestin iddiasına göre; Revive Organics markasının imajı, içerikleri, internet sitesi tasarımı, ürün paketleme şekilleri ve fotoğrafları Daily Harvest ile büyük benzerlik gösteriyor ve bunların hepsi tüketici nezdinde karıştırılma tehlikesine sebep oluyor. Yine Daily Harveste göre kendi markasının özellikle paketleme şekli oldukça özgün ve ayırt edilebilir nitelikte iken Revive Organicsin kullandığı paketleme şekli sebebiyle bu ayırt edici niteliği ortadan kalkıyor.

Daily Harvest markasının adını oluşturan bu iki kelimenin ilk harfleri büyük, siyah bir yazı karakteri ile beyaz bir arka plan üstünde yer almakta. D” ve H” harfleri yatay bir çizgi ile birbirinden ayrılmış, dikdörtgen bir çerçevenin içerisine yerleştirilmiş, oluşturulan bu sembolün etrafı da görsellerle süslenmiş durumda. Revive Organics de aynı şekilde R” ve O” harflerini -markasının adını oluşturan kelimelerin baş harflerini- büyük, siyah bir yazı karakteri ile beyaz bir arka planın üstünde kullanmayı tercih etmiş. Fakat Daily Harvest markasından farklı olarak, R” ve O” harflerini dikey bir çizgiyle birbirinden ayırmış ve dikdörtgen bir çerçeve içerisinde kullanmamış.

Markaların birbirine benzer şekilde kullanılıyor olmasının yanında, davacı Daily Harvest’ın belirttiğine göre; davalının internet sitesi tasarımı da tüketicilerin iki markayı birbiri ile özdeşleştirmesine sebep oluyor. Bunun sebepleri; iki internet sitesinin de tasarımlarında siyah ve beyaz renkleri tercih etmiş olması, sayfalarının üst kısmında uzun siyah bir çizgiye yer vermesi, ürünlerin görsellerinin altlarında benzer formatta açıklayıcı yazılar içermesi ve ana sayfalarının bir diğerininkinden ayırt edilemeyecek şekilde düzenlenmesi olarak sayılıyor.

Ekim 2019da Daily Harvest marka hakkına tecavüzde bulunduğu konusunda Revive Organicse bir ihtarname gönderdi. Bu ihtarnameye cevap olarak, benzerlik gösteren bütün unsurların (internet sitesinin tasarımı, burada kullanılan görseller ve ürünlerin paketlenme şekli gibi), 2019 yılının sonuna kadar değiştirileceğini söyleyen Revive Organics, bu sözünü tutmadı. Bunun üzerine, 2020nin Nisan ayında Daily Harvest, marka hakkına tecavüz etmesi sebebiyle Revive Organicse karşı dava açtı fakat beklenmedik şekilde Aralık 2020de açtığı davayı geri çekti. Aslında, Daily Harvest markasına tecavüz edilmiş sayılabilecek haksız bir kullanım olmadığını kabul edip Revive Organicsin iddialarını doğruladı: Daily Harvest markasının Revive Organics tarafından birlikte kullanılmasının söz konusu olduğunu kabul etti.   

Buna ek olarak Revive Organics, Daily Harvest’ın benzerlik olarak değindiği bütün noktaların aslında tüketicilerin, internet sitesini daha kolay kullanması için gerekli unsurlar olduğunu dile getirdi. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, Daily Harvest’ın benzerlik olarak nitelendirdiği özelliklerin, marka imajı olarak korunamayacağını söyledi. Bununla birlikte, Revive Organics internet sitesinin bütün sayfalarında “REVIVE SUPERFOODS” ve “REVIVE ORGANICS” ifadelerinin geçtiğini belirterek, tüketici nezdinde bir başka markayla karıştırılma tehlikesinin olmadığını, bu nedenle de ayırt edicilik unsurunun mevcut olduğunu belirtti.

Parmida Tekin

Parmida Tekin

Student Representative at Moda Hukuku Enstitüsü

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore