Coco Chanel’in En Sevdiği Çiçek Şimdi Tescile Konu Oluyor - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

Coco Chanel’in En Sevdiği Çiçek Şimdi Tescile Konu Oluyor

Birçok ünlü marka gibi Chanel de, tasarımları ve satışa sunduğu ürünlerin yanında, paketleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor hatta bazı çevrimiçi alış-veriş platformlarında, markalara ait bu paketlerin satışları dahi yapılıyor. Chanel’in ürün paketlerini hepimizin aşina olduğu gibi, siyah bir kutu ve beraberinde onu çevreleyen ‘Chanel’ baskılı kurdelelerden oluşuyor. Marka, bundan yıllar önce bu siyah kutuların üzerine tek bir beyaz çiçek figürü yerleştirdi.

Bu çiçek figürü, bir süre sonra markanın paketlerinin ardından koleksiyonlarını sundukları defilelerinde ve kıyafet tasarımlarında da kullanılmaya başlandı. Genç oyuncu ve model Margaret Qualley’nin geçtiğimiz Altın Küre Ödül töreninde giydiği kıyafeti hatırlarsınız.

1908 yılında ilk şapkasını tasarlayıp Fransa’da bir apartmanın zemin katında satan, Chanel markasının kurucusu Gabrielle Bonheur Chanel’in -bizim bildiğimiz ismi ile ‘Coco Chanel’in- en sevdiği çiçek olan ‘Kamelya Çiçeği’, zamansal olarak net bir tarih verilemese de markanın başlangıcından beri tasarımlarında gördüğümüz bir figür haline gelmiştir. Çiçeğin hikayesi ise, o dönemde Coco Chanel’e polo oynayan sevgilisi Boy Capel tarafından bir buket olarak hediye edilmesi ile başlar ve çiçek, uzun ömürlülüğün, sadakatin ve saflığın sembolü olarak da modadan müziğe birçok alandan sanatçıya ilham kaynağı olmuştur.

Kamelya çiçeği figürü, basit ama markayı en hızlı ayırt etmemizi sağlayan figürlerden biri. Hatta bugün, markanın en popüler sembolü olan iki C figürü ile eş tutulmaktadır. Independent’ın araştırmalarına göre çiçek marka için, kurucusu Coco Chanel’in ölümünden sonra bir amblem haline geldi (Coco Chanel 1883-1971). Asıl mesele, kamelya çiçeklerinin yıllardır Fransa’daki Chanel Moda, Güzellik ve Koku Evi ile ilişkilendirilmesi ve dolayısıyla bu beş yapraklı kamelyanın Chanel’in tüm ürün ve ambalajları ile bağlantılı oluşu.

Tüm bunlardan sonra “beş yapraklı kamelya” için, moda, güzellik ve koku gibi Chanel markasının üretimini ve satışını yaptığı mal ve hizmet türleri açısından kullanımının markaya yapılan bir atıf olacağı sonuca varıyoruz ki bu da çiçek figürünü bir ticari marka sembolü haline getirir nitelikte.

USPTO (ABD Patent ve Marka Ofisi), kozmetik ürünlerinde kullanılmak üzere çiçeğin tescili için Chanel’e onay verdi. Fakat, ulusal patent ve marka ofisi USPTO başlangıçta çiçek figürünün marka olarak tescili konusunda hayli şüpheliydi. Söz konusu çiçek figürünün ancak, tanımlanan ürünler için (burada kozmetik) işlevsel tasarım, adı altına girebileceğini düşündü.

Süreç tam da böyleyken, bir USPTO inceleme avukatı, ABD Temyiz Mahkemesi içtihatlarına atıfta bulundu. İçtihatlar uyarınca, bir ürün veya ambalajın üç boyutlu konfigürasyonları birer işlevsel işarettir ve tasarımın kullanıcıya belirlenebilir nitelikte bir fayda sağladığı kanıtlanmadıkça tasarım tescil edilebilir değildir.

Chanel’in USPTO’ya bu noktada verdiği cevap ise ruj mermilerinin tabanında kullandığı çiçek figüründen yola çıkarak, bu figürün kullanılmasındaki amacın, çiçeğin, tüketici gözünde markaya ait bir kaynak tanımlayıcısı olması yönünde oldu. Chanel’in avukatı savunmasında, beş yapraklı kamelya çiçeği figürünün, ulusal anlamda bir çok marka tesciline konu olan “iki C” markası ile aynı şekil ve konumu haiz olduğunu söyledi. Ayrıca markanın tüketici kitlesinin, kamelya çiçeğinin tarihsel kullanımının da farkında olduğu açıktır ve bu çiçek figürü ile karşılaştığında onun Chanel’in çiçeği olduğunu anlar.

Sonuç olarak, görüyoruz ki USPTO bu hususta ikna edilmiş. Temmuz 2020 itibariyle Chanel’in çiçek figürü için USPTO tarafından bir tescil belgesi çıkarıldı.

Söz konusu tescil, çiçeğin iki boyutlu beş çizgili bir çizimini konu eder nitelikte. Bu figürün üç boyutlu yansımaları içinse, bazı bölgelerde tescil sağlanmış durumdaysa da ulusal anlamda bir tescil edilmişlikten bahsedemiyoruz.

Sizce Chanel bu iki boyutlu, beş yapraklı kamelya çiçeği figürü için bulunduğu tescil talebinin ardından çiçeğin üç boyutlu konfigürasyonu için de markası adına bir koruma talep edebilir mi?

İçerik: Hüsna Kübra Yeşildal

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore