CHANEL TESCİLLİ TASARIMI TAKLİT ETTİĞİ İDDİASIYLA DAVALIK OLDU - I LAW FASHION
Yukarı
a

I LAW FASHION

CHANEL TESCİLLİ TASARIMI TAKLİT ETTİĞİ İDDİASIYLA DAVALIK OLDU

Tasarımlarının taklit edilmesi sebebiyle sıkça gündeme gelen Chanel, bu kez bir tasarım hakkı ihlalini konu alan davada -ilginç bir şekilde- davalı konumunda. Dünyanın dört bir yanındaki Chanel butiklerinin vitrinlerinde ve mağazaların içinde görünen akordiyon biçiminde birleştirilmiş kağıt bloklar, lüks markaya dava açılmasına sebep oldu. Geçtiğimiz günlerde Chanel, mağazalarını dizayn ederken Molo Design isimli markanın tasarımlarını taklit etmekle suçlandı. Davanın yeni açılmasına rağmen ne şekilde sonuçlanacağı daha şimdiden moda dünyasında oldukça merak konusu.

Kanada-Vancouver merkezli Molo Design yıllardır Dior, Louis Vuitton, Hermes gibi müşterilerinin mağazalarını dekore eden ve özellikle iç tasarım dünyasında akordiyon şeklinde kıvrımlı kağıt blok tasarımlarıyla ödüller kazanan bir marka. Bottega Veneta, Nike, Estee Lauder, Levi Strauss da tasarım hakkı ihlaline konu olan “Softwall + Softblock” isimli ürünlerini dünya çapında mağazalarında ve vitrinlerinde kullanıyor. Kısacası, bu tasarımın mağaza dekorasyonuna ilişkin bilinen ve sıkça kullanılan bir tasarım olduğunu söylemek yanlış olmaz. Molo’ya göre; Chanel butiklerini dekore etmek için kendilerinden servis hizmeti almak amacıyla Molo ile görüşmeler gerçekleştirdi ancak görüşmelerde bir sonuca varılamadı. Potansiyel proje bundan hemen sonra çökmeye başladı, Molo projenin Chanel’in diğer öncelikleri nedeniyle askıya alındığı, ancak Aralık ayında tekrar haberleşmelerinin tavsiye edildiğini iddia etti. Molo bunu yaptığında ise Chanel’in artık proje üzerinde çalışmadığının kendilerine bildirildiğini belirtti. Görüşmelerden birkaç ay sonra, Şubat 2021’de Molo’nun bir müşterisinin Chanel’in New York’taki bir mağazasının vitrininde Softwall + Softblock isimli ürünlerini görmesinin ardından Molo’yu işbirliği için tebrik etmesinin üzerine Molo, tasarımlarının taklit edildiğini farkına vardığını açıkladı.

Molo Design, mahkemeye sunduğu dilekçesinde Chanel’in Molo’nun ürünlerinin örneklerini sipariş ettikten sonra, ünlü moda markasının mağazalarını dekore etmek için tescilli tasarımları taklit ettiğini iddia etti. Bu olay üzerine Molo, “Softwall + Softblock “ ürünlerinin taklidini kullanan dünyanın diğer şehir ve ülkelerindeki Chanel mağazalarından da haberdar edildiğini dava dosyasına ekledi. Tasarım şirketi, Chanel’in tescilden haberdar olduğunu ve izinsiz olarak “Softwall+Softblock” tasarımlarını kullanarak Molo’nun tasarım haklarını ihlal ettiklerini bildiğini ve buna rağmen kullanmaya devam ettiğini ileri sürdü. Ayrıca Molo, Chanel’in gerçekleştirdiği ihlali “korkunç, ahlaksız, kötü niyetli ve kasıtlı” şeklinde değerlendirdi.  Bu arada, Chanel’in kendileri ile görüşmelerini sağlayan aracı firmalar Substrate ve InLuce’un da Chanel’in talimatıyla ve Chanel adına hareket ettiklerini iddia etti.

Molo, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesinde açılan davada dört adet tescilli tasarım hakkına tecavüz edildiğini, finansal olarak zarar gördüklerini ve marka değerlerinin zedelendiğini belirterek Chanel aleyhine uygulamanın durdurulmasına yönelik tedbir kararının yanı sıra tazminat isteminde bulundu. Henüz Chanel’den bir cevap gelmemişken davanın nasıl sonuçlanacağını ve Chanel’in tescil ihlallerinde oldukça hassas bir tutumu varken gerçekten bir ihlalde bulunup bulunmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Aysu Gürbüz

Aysu Gürbüz

Law Student at Koc University

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore