CARDI B’nin 150 Bin Dolar Değerindeki Fotoğrafı - I LAW FASHION
Yukarı

CARDI B’nin 150 Bin Dolar Değerindeki Fotoğrafı

Son birkaç yılda sosyal medya çağına geçmemizle birlikte paparazziler işlerini telif hakkıyla yürütmeye başladılar. Hal böyle olunca, fotoğrafçıların telif hakkı korumalı çalışmalarını yetkisiz tasviri ihlal yükümlülüğüne yol açabilir duruma geldi. Yasalar, kamusal alanda çekilmiş bir fotoğrafın tek sahibinin çeken kişi olduğunu söyleyerek bu durumu destekledi. Böylelikle, tüm üçüncü şahıs kullanımı da o kişiye ödenen telife ve alınan yazılı ya da sözlü izne bağlı olmaya başladı.Gigi Hadid’den sonra şimdi Cardi B, Splash News ile karşı karşıya.

Üzerinde, Jeremy Scott imzalı bol bir Moschino palto taşırken Splash News tarafından fotoğrafı çekilen Cardi B, Instagram üzerinden bu fotoğrafı hayranlarıyla paylaşınca kıyamet koptu. Fotoğrafın sahibi, sanıkların her birine karşı telif hakkı ihlali iddialarında bulundu ve görüntüleri yetki almadan kopyalamak gerekçesiyle Cardi B ve Moschino’ya dava açtı. Davalı, ihlal başına 150.000 $ ayrıca yasal hasarlarında sanıklar tarafından karşılanmasını talep etti.

Buna karşılık, Moschino Splash News’e telif hakkı davasıyla yanıt verdi. Cardi B’nin üzerindeki çiçek desenli Moschino ceketin, 2018 yılında ABD Telif Hakkı Bürosu’na kaydettirildiğini ve “görsel bir malzeme” niteliği taşıdığını belirtti. Bu nitelik, moda markasına, “tasarımın türev çalışmalarını görüntüleme” hakkını verdiğini savundu.

Mahkemenin bu konudaki kararını beklerken, günümüzde sosyal medyanın değişen doğası, görüntülerin ticari amaçlar için giderek daha fazla kullanılmasına böylelikle medya ve moda endüstrilerinden doğan dava türlerinin artışına sebebiyet veriyor.

Bu davanın ilk mağduru Gigi Hadid sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada “Sokakta benden izin almadan fotoğrafımı çekip maddi kazanç sağlıyorsunuz bu sorun olmuyor ama bu fotoğraf bir basın organında yayınlanıp, ben de kendi sosyal medyamda kullanınca sorun oluyor. Bu adil değil” dedi.

 

 

 

İçeriği beğendiniz mi?

tr_TRTR

Moda

Hukuku

Eğitimleri

Başlıyor.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sign up for our Newsletter

iPhone

Lorem ipsum dolor sit amet

MacBook

Sed do eiusmod tempor incididunt

iPad

Tempor incididunt ut labore et dolore